Mac OS X’te Onarım

Buradaki yöntemleri kullanarak, bazı hataların temel niteliğini bulmayı öğrenebilir veya en azından sorunun oluşmasına neden olan hataların sırasını belirleyebilirsiniz. Bu yöntemlerin kullanılması sorunu çözmenize, diğer destek makalelerini bulmanıza, apple tartışmaları’na daha iyi gönderiler yazmanıza veya servisimiz den Teknik Destek hizmeti talebinde bulunabilirsiniz.

Kendinize sorunu açıklamanıza yardımcı olacak temel sorular sormakla başlayabilirsiniz ;

Sorun nedir ?

Bu soruyu yanıtlarken, görüntülenen uyarı veya “hata” mesajlarını not aldığınızdan emin olun. Tüm beklenmeyen donanım veya yazılım sorunlarını ve ilgili görünen diğer ayrıntıları inceleyin.

Sorun ne zaman oluşuyor ?

Soruna doğrudan giden olayların sırasını belirleyebiliyorsanız bunları tek tek not aldığınızdan emin olun.Sorun belirli zaman aralıklarında oluşuyor gibi görünüyorsa oluştuğu zamanları kaydettmelisiniz. Belirli zamanlarda mı (örneğin her gün 09:00’da) yoksa düzenli aralıklarla mı (örneğin her 34 dakikada bir) oluşuyor

Sorun açıklama yapamayacağınız kadar düzensiz bir şekilde oluşuyorsa aşağıdaki öneriler, belirli değişiklikler yaparak sorunu zaman içinde gidermenizi ve sorunun devam edip etmediğini görmenizi sağlar.Sorun, bir üçüncü taraf yazılım yüklemesinin hemen ardından başlatma sırasında gerçekleşiyorsa neler yapabileceğinizi birlikte değerlendirebiliriz.Başlatma sırasında gerçekleşen diğer tüm sorunları da giderebiliriz.Bu öneriler sorununuzu çözmezse yardım için servisimiz ile iletişim kurabilirsiniz.

Sorun ne zaman başladı ?

Sorunun nedeni olabileceği için bilgisayardaki ve yazılımındaki son değişiklikleri not edin. Yeni yazılım veya donanım yüklenmiş miydi ?

Belgeleri kontrol edin ;

Sorunu açıkladıktan sonra, belirlediğiniz anahtar terimleri arayarak bilinen belgeleri kontrol edin.Bir uygulama programı etkilendiyse önce ona dahil olan tüm “beni oku” dosyalarını kontrol edin. Bunlarda bilinen sorunlar açıklanıyor olabilir.Sorun üçüncü taraf ürün ile ilgiliyse sorun hakkındaki bilgiler için üreticinin veya yayımcının web sitesini kontrol edin.

Yazılım veya firmware güncel mi ?

Genel bir kural olarak, en iyi uyumluluk için Apple veya üçüncü taraf yazılımların en son sürümlerini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarın firmware’inin güncel olduğundan emin olun.

Sorun yazılımla mı yoksa donanımla mı ilgili ?

Önemli ipuçlarına dikkat edin.Sorun belirli bir uygulamaya veya Mac OS X özelliğine özgü gibi görünüyorsa önce yazılımda sorun giderme işlemi uygulayın.Sorun bilgisayar başlatılırken gerçekleşiyorsa (bilgisayarın hiç açılmadığı durumlar hariç) önce yazılımda sorun giderme işlemi uygulayın. Diğer sorunlar söz konusu olduğunda veya yazılımda sorun giderme işlemi bir çözüm üretemediğinde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Disk hataları ve izin sorunları için Disk İzlencesi’ni kullanın bu tür sorunlar başka belirtilere katkıda bulunabilir ve genellikle çözümleri kolaydır.

Sorun donanım aygıtı mı ?

Bir donanım aygıtındaki sorunlar bazen yazılım sorunu gibi görünebilir ancak yazılımda sorun giderme işlemi ile çözülemez. Sorunun nedeninin donanım olmadığını anlama (veya yazılım sorunu olduğunu belirleme)

Harici aygıtların bağlantısını kesin. Bilgisayar iBook veya PowerBook ise tüm harici aygıtların bağlantısını kesin. Bilgisayar iMac ise Apple klavye ve mause haricindeki tüm aygıtların bağlantısını kesin. Bilgisayar Mac ise bir ekran (orijinal, yerleşik video bağlantı noktasına bağlı olmalıdır), orijinal Apple klavye ve mause haricindeki tüm harici aygıtların bağlantısını kesin. Bu işlem sorunu çözerse sorunu daha iyi anlamak için aygıtları teker teker bağlayın (aygıt için gerekiyorsa önce bilgisayarı kapatın).

Bilgisayarınızla birlikte verilen (verildiyse) Apple Hardware Test CD’sini takın. Genişletilmiş testi kullanın. Herhangi bir sorun bulunursa 3. adıma ilerleyin veya gerekirse tanılama için servisimizle yada Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı ile görüşün.

Bilgisayarı kapatın ve üçüncü taraf bellek yükseltmelerini, genişletme kartlarını, ek sabit sürücüleri veya diğer dahili donanım yükseltmelerini kaldırın. Bunu yaparken içiniz rahat değilse servisimiz size yardımcı olabilir. Alternatif olarak, bu adımı atlamak ve “Mac OS X’i Yeniden Yükle” adımına gitmek isteyebilirsiniz.

Sorun çözüldüyse aygıtlarınızı tek tek bağlayın. Sorun yeniden oluştuğunda en son bağlanan aygıtını çıkarın. Sorun yeniden ortadan kalkarsa nedeni belirlemiş olursunuz. Aygıtta yazılım varsa yazılımı silip yeniden yüklemeyi deneyin. Aygıta özgü sorun giderme adımları için aygıtın satıcısına veya üreticisine başvurmak da isteyebilirsiniz.

Aygıtları mevcut tüm bağlantı noktalarında denemeyi de isteyebilirsiniz. Bir USB aygıtı 1. USB bağlantı noktasında çalışıyor ancak 2. USB bağlantı noktasında çalışmıyorsa diğer aygıtları 2. bağlantı noktasına bağlamayı deneyin. Bilgisayarınızın bağlantı noktaları düzgün çalışmıyor olabilir.

Mac OS X’i yeniden yükleyin ;

Sorun devam ederse Mac OS X’i yeniden yükleyerek çözebilirsiniz.Mac OS X 10.6 için, Mac OS X 10.6 sürümünü yükleme diskinden yeniden yüklemeniz yeterlidir.Mac OS X 10.2, 10.3, 10.4 veya 10.5 sürümleri için daha öncesinde hazırlanmış bir Usb bellek içerisinde olmalıdır ve bu arşiv ile yüklemesini gerçekleştirin.

Bir Arşivle ve Yükle yüklemesinden sonra eski sisteminize dönmeniz mümkün olmayacaktır ancak başlangıçtaki uygulamalarınızı, ayarlarınızı, belgelerinizi ve kullanıcı hesaplarını korumak için “Mevcut Kullanıcıları ve Ağ Ayarlarını Koru” seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Mac OS X 10.1.5 veya önceki sürümlerinde Mac OS X’in yeniden yüklenmesi, Mac OS X disk bölümünün silinmesini gerektirir.Sorun devam ederse tüm gerekli verileri yedekleyin, bir Mac OS X Yükleme veya Geri Yükleme CD’sinden bilgisayarı başlatın, Mac OS X disk bölümünü silin, Mac OS X’i yeniden yükleyin ve diğer Apple yazılımlarını geri yükleyin.

Ek yazılımları her yüklemeden sonra bilgisayarı yeniden başlatarak teker teker yeniden yükleyin. En iyi sonuçları elde etmek için her yüklemeden sonra ilgili yazılımın soruna neden olup olmadığını belirlemek üzere bilgisayarı birkaç saat kullanın. Sorunun ne zaman yeniden gerçekleştiğine dikkat etmeden her şeyin aynı anda geri yüklenmesi bu işlemin tekrarlanmasını gerektirebilir.

Uyarı: Sil ve Yükle seçeneğinin belirlenmesi, Mac OS X yüklenmeden önce seçilen bölümdeki içeriği tamamen siler. Devam etmeden önce dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun..

 

Apple ürünlerinize Teknik Servis desteği sağlamaktayız.Uzman personelimizle Apple cihazlarınıza gerekli arıza tespiti sonrası bir rapor hazırlıyoruz ve bu rapor doğrultusunda cihazınıza yapılacak olan onarımları sizlere tek tek bildiriyoruz.

Teknik Servis Onarımlarımız ;

 • Teknik servis – onarım hizmetleri.
 • Anakart tamiri.
 • Bakım anlaşmaları.
 • Yazılımsal sorunlar – testler.
 • Donanımsal testler.
 • Program satış – kurulum hizmetleri.
 • Diagonostic testler.
 • Mac® Pc‘lere Windows işletim sistemi kurulumu.
 • Veri kurtarma.
 • Data transferleri.

MacBook Ürünleri İçin Tamir ve Bakım Hizmetlerimiz ;

 • Tüm MacBook®’lara özel lcd panel ekran değişimi.
 • Klavye değişimi – onarımı.
 • Topcase (üst kasa) değişimi.
 • Track Pad değişimi – onarımı.
 • İşletim sistemi (O.S) sorunlarının giderilmesi ve program kurulum desteği.
 • İşletim sistemlerinin kurulumları ve güncelleme işlemleri.
 • Tüm donanımsal arızalar için teknik servis desteği.

Teknik servisimizde MacBook® , MacBook Pro® , MacBook Air® ve diğer cihazların tamir işlemleri garantili olarak gerçekleştirilmektedir.Her türlü sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz…

MacBook Cihazlarınızın Performansını Arttırın !

Mac’inizi hızlandırmak ister misiniz? 3 yıl ve üzeri zamana yenik düşen eski Mac’iniz için yükseltme işlemlerini inceleyebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki eski standart hardisk yerine yeni nesil 5 kat daha hızlı SSD Disk takılarak performans artışı sağlanabilir, üstelik bu değişim sırasında verileriniz güvenle korunmaktadır.Daha fazla performans isteyenler için RAM yükseltme ile grafik ve tasarım programlarınızı daha hızlı kullanmanızı sağlıyoruz.

MacBook Cihazlarınızı Hızlandırmak için 5 önemli adım ;

MacBook’unuz yavaşlamaya başladı değil mi ? Her geçen sürelerde stabil çalışan cihazınız artık daha yavaş çalışır hale gelecektir. En kolay çözüm elbette yeni bir MacBook fakat elinizdeki ile idare etmek zorundaysanız yapabileceğiniz bir kaç önemli işlem bulunmaktadır.Bu işlemleri yapmadan önce mutlaka önemli dosyalarını yedekleyin !!

MacBook cihazlarınızı hızlandırma yöntemleri ;

1. Sabit hard diskinizi SSD sürücü ile değiştirin.

SSD Diskler Macbook cihazınızı hızlandırmak için yapılabilecek en iyi işlemdir, yavaşlayan bir Mac’in performansını en iyi yeni SSD disk arttırır, donanım değişimi herkes için çok kolay olmayabilir ama işlem bittiğinde farkını yaşayacaksınız..

2. Ram Yükseltme ile daha fazla performans.

Hazır MacBook bilgisayarınızı SSD takmak için açmışken biraz daha RAM ekleyebilirsiniz, sabit sürücü değiştirmekten daha kolay bir işlemdir, fakat önemli olan nokta ise doğru marka ve hızda RAM’i satın almış olmanızdır, cihazınız hakkında bilgi sahibi değilseniz mevcut takılı RAM’lerin üstündeki yazıları kontrol edin veya cihaz modelinizin hangi RAM modeline kadar desteklediğini öğrenmelisiniz. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz, MacBook Teknik Servisimiz sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

3. Cihazınızın sabit sürücüsünü temizleyin.

MacBook Bilgisayarınızda yıllar geçtikçe kullanmadığınız fazla sayıda program ve uygulamalar dolmuş olabilir, sadece ihtiyacınız olanları sürücüde bırakırsanız uygulamaya göre sistemde daha fazla hızlanma görebilirsiniz, AppZapper uygulaması çok uygun fiyatı ile bu işi yapabilir, ücretsiz olarak kullanmak isterseniz ise ilk 5 uygulamaya kadar test edebilirsiniz, ayrıca Activity Monitor uygulamasını kullanarak cihazınızda aktif çalışan ama kullanmadığınız uygulamaları tespit edebilir veya izinlerini tekrar yapılandırabilirsiniz.

4. Oturum açma başlangıç öğelerini azaltın.

Mac bilgisayarınızda başlangıçta yani bilgisayar açıldığında arka planda çalışmaya başlayan bir çok uygulama vardır. Sistem Tercihleri> Kullanıcılar & Gruplar gidin ve sonra da Mac önyüklemeyi açabilirsiniz, uygulamaların bir listesini görmek için Üye Girişi Öğeler sekmesine tıklayın, burada açılışta başlamasını istemediğiniz uygulamaları eksi (-) olarak işaretleyebilirsiniz.

5. OS X yazılımınızı her zaman güncel tutmalısınız.

Apple işletim sistemini sürekli güncellemektedir, bu güncellemeleri mutlaka indirin ve yüklenmesini sağlayın.Mac Os cihazınızda hızlandırma yapmak için bu adımları sağlarsanız çok daha hızlı bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz..