Corona Virüsü Nedir ?

Corona virüsü sadece hayvan türlerini enfekte etmekten dolayı insanlara bulaşan ve daha sonra solunum problemleri ile sonuçlanan, kişiden kişiye bulaşmayı geliştiren yeni tanımlanmış ve adlandırılmış tek iplikli pozitif anlamda bir RNA coronavirüs türüdür.

Wuhan coronavirüs (COVID-19) enfeksiyonları için risk faktörleri nelerdir?

Wuhan, Çin ve salgının olduğu diğer ülkelere yolculuk,
Hastalık teşhisi konan kişilerle yakın temas kurmak,
Wuhan gibi bir salgın bölgesini ziyaret eden herkesle temasta olmak,
Enfekte bir kişiden salgılar veya cilt ile temas kurmak,
Çin’e (ve diğer ülkelere) özgü hayvanları yemek veya satmak,

Virüs başlangıçta bir hayvan türüne (şu anda tanımlanamayan) yayıldı ve daha sonra insanlara sıçradığı görüldü.
Enfekte bireyleri tedavi etmek için antiviral ilaç veya herhangi bir aşısı şuan maalesef yoktur. Tedavi doğada destekleyicidir ve bir tıp uzmanının önerileri ile bir hastanede uygulaması gerekebilir.

Wuhan coronavirüs (COVID-19) ile enfeksiyon belirtileri ve semptomları nelerdir?

1- Yüksek ateş,
2- Şiddetli öksürük,
3- Nefes almada zorluk,
4- Zatürree,
5- Organ yetmezliği,
6- Ölüm,

Wuhan coronavirüsü (COVID-19) nasıl yayılır?

Birçok coronavirüsü tipi zaman zaman (veya nadiren) insanları enfekte edebilen hayvan türlerine bulaşır. MERS coronavirüsü, genellikle sadece develeri enfekte eden virüsün insanları enfekte edebildiği bir örnektir. Wuhan koronavirüsü başlangıçta enfekte olmuş kişilerin, bazı hayvanlar da dahil olmak üzere balık ve hayvan satan açık hava gıda pazarına uğramasına benzer. Tıbbi araştırmacılar şu anda enfekte olan hayvan türlerini bilmiyorlar, ancak vahşi hayvanlar şüpheli bir kaynak. Bununla birlikte, virüsün hızlı yayılması, bu enfeksiyonun geniş çaplı salgınından sorumlu olan kişiden kişiye temastan kaynaklanmıştır. Enfekte olan veya salgıları (örneğin öksürük kaynaklı damlacıklar) veya cilt ile yakın temas, virüsün nasıl yayıldığıdır. Bu virüs bulaşıcı olmasına rağmen, bulaşıcı süre belirlenmeye devam etmektedir. Son bulgular, hastanın hiçbir semptom göstermediği kuluçka döneminde bile bulaşıcı olabileceğini düşündürmektedir.

İnsanlar bu viral enfeksiyon riskini iyi hijyenle, enfekte kişilerle temastan kaçınarak, bir salgın alanına girmeden ve bir salgın bölgesinden ayrılarak önleyebilir veya azaltabilir. Bu yeni hastalığın patlak vermesinin başlangıcındadır, bu nedenle ölüm oranının yaklaşık % 3.8’ne ilişkin mevcut yaklaşım ortalamasıdır.

Wuhan coronavirüs (COVID-19) enfeksiyonları için tedavi seçenekleri nelerdir?

Ne yazık ki, bugüne kadar bu enfeksiyonu tedavi etmek için antiviral ilaç veya aşı yoktur. Semptomların hafifletilmesi ve destekleyici bakım (birçoğu hastane bakımı gerektirir) mevcut tedavi yöntemleridir. Bununla birlikte, erken destekleyici bakım hastalık şiddetini azaltabilir. Antalya ilinde ve diğer şehirlerde yaşıyorsanız ve sizde virüse maruz kaldıysanız, varsa bir maske takın ve doktorunuzu arayın. Şu anda, Türkiye’de sadece çeşitli hastanelerde çalışması yapılabilen bir vakaadır. Bir kişinin korona virüsle enfekte olup olmadığını belirlemek için testlere sahip olan hastanelere acil olarak gidilerek doktorlar tarafından kan, swab ve diğer örnekleri güvenli bir şekilde incelenmesi sağlanmalıdır.

corona-virüsü-için-aşı-varmı

İnsanlar Wuhan coronavirüs (COVID-19) ile enfeksiyonu nasıl önleyebilir?

Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su yoksa, alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
Hasta olduğunuzda mutlaka evden çıkmayın.
Öksürüğünüzü örtün veya bir peçete, mendil vb.ile hapşırın ve ardından çöp kutusuna atın.
Sıkça dokunduğunuz eşyaları ve yüzeyleri mutlaka temizleyin ve dezenfekte edin.

Virüs şu anda 100’den fazla ülkede. Yaklaşık 120.000 kişiyi enfekte ederek 4.000 kişiyi öldürdü. Birçok ülke virüsü durdurmak için okulları kapattı ve İtalya eşi görülmemiş bir ülke çapında kilitlenme yaşadı. Araştırmacılar, virüsü tanımlamak, neden bu kadar bulaşıcı olduğunu bulmak, nereden geldiğini incelemek ve enfeksiyonların teşhisine yardımcı olmak için Ocak ayında salgının ortaya çıkmasından bu yana hızla çalışıyorlar. Laboratuvarlar, corona virüsünü incelemek ve ilaçları, aşıları test etmek için kullanılabilen transgenik hayvanlar üzerinde test işlemleri için uğraşıyorlar. Sıradan fareler corona virüsü enfeksiyonuna karşı dirençli gibi görünüyor, bu nedenle araştırmacılar virüsün hücrelere girmek için kullandığı ACE2 proteininin insan üzerindeki versiyonunu üreten kemirgenlerde çalışmalar yapıyorlar. Bilim adamları şimdilik hastalığın daha şiddetli versiyonunu taklit etmek için hayvan modelleri arıyorlar.

Dünyanın en büyük bilim toplumu olan Amerikan Kimya Derneği (ACS), 22 Mart’ta başlaması planlanan Philadelphia, Pennsylvania’daki toplantısını iptal etti. Konferans, coronavirüs salgınları nedeniyle giderek artan sayıda bilimsel toplantı ve konferanstan biridir. Hükümetler ve sağlık görevlileri, virüsün yayılmasını azaltmak amacıyla giderek daha büyük toplantıların kısıtlanmasını talep ediyorlar. ACS, iptal kararının Philadelphia bölgesindeki COVID-19 vakalarındaki artış ve giderek daha büyük bir toplantıya katılmak ve ilgilenen üyelerden gelen girdiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayandığını söyledi.

corona-virüsü-mutasyon-geçirebilirmi

Corona virüsü için destek kampanyaları ; 

Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Bankası Grubu tarafından halk sağlığıyla mücadele etmek için toplanan bağımsız bir grup olan Global Hazırlık İzleme Kurulu (GPMB), yeni corona virüsü tarafından ortaya çıkan en acil tehditleri ele almak için en az 8 milyar ABD Doları gerekli olduğunu duyurdu. Bu durum, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası Grubu ve bireysel hükümetler tarafından vaat edilen on milyarlarca dolara ek olarak gereklidir. Çocukların yetişkinler gibi yeni coronavirüsü ile enfekte olma olasılığı daha yüksektir, SARS-CoV-2 olarak bilinen virüsün yayılmasıyla ilgili henüz yayınlanan en ayrıntılı çalışmalardan birini bulunmaktadır. Çin’deki Shenzhen’den elde edilen verilere dayanan analiz, salgını çevreleyen en acil sorulardan birine kısmi bir cevap verilebilmektedir.

Önceki yapılan çalışmalar, çocukların corona virüsü ile enfekte olduklarında şiddetli semptomlar geliştirme olasılığının diğer yaş gruplarından daha az olduğunu ileri sürmüştür. Ancak bunun enfekte olmamaları veya enfeksiyonla daha etkili bir şekilde mücadele etmeleri nedeniyle olup olmadığı net değildir. Uzmanlar ayrıca, antalya’da virüs bulaşmış biriyle aynı evde yaşayan insanların, diğer ortamlarda enfekte olmuş bir kişiyle temas edenlerden yaklaşık altı kat daha fazla enfekte olma olasılığının olduğunu tespit etmişlerdir.

Raporun Çin’den elde edilen veri analizi, Aralık 2019 ile Şubat 2020 ortaları arasındaki insanlardan toplanan SARS-CoV-2 adlı 104 coronavirüs suşu arasında % 99,9 benzerlik buluyor. Bu, virüsün önemli ölçüde mutasyona uğramadığı anlamına geliyor. Enfekte kişilerin ortalama yaşı 51’dir, ve insandan insana yayılma vakalarının çoğu hastanelerde, cezeevlerinde, toplu ulaşım araçlarında veya aile içinde oluşmuştur, bu da virüsün insanlar arasında yayılması için genellikle yakın temasın olduğunu ima eder. Raporda, havadaki yayılmanın gerçek bir bulaşma gücü olduğuna inanılmıyor. Antalya bölgesinde yapılan bir ön çalışmada, COVID-19’lu biriyle aynı evdeki insanlar % 3-10 oranında enfekte olma şansı görülmektedir.

Corona virüsü haberleri kapsamında bir önemli gelişme daha yaşandı. Sağlık Bakanlığı tarafından virüse karşı alınan önlemler arasında bulunan corona virüsü danışma hattı faaliyete geçti. Peki, koronavirüs danışma hattı ALO 184’ü arayın.

SABİM nedir?

Danışma hattı üzerinden corona virüsü ile ilgili tüm bilgileri alabilecek olan vatandaşlar Sağlık Bakanlığı’nın hizmeti devreye sokmayasıyla birlikte telefonlara yöneldi. Virüse ilişkin bilgilerin de verileceği hatta vatandaşlar yetkili isimlere şüphelendikleri durumları sorabilecekler. İşte SABİM ve danışma hattı ile ilgili detaylar…

Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyette olan “ALO 184” dünya genelinde virüsün yayılımının devam etmesi ve SON olarak da Türkiye’de de ortaya çıkmasıyla birlikte artık aynı zamanda danışma hattı görevini görecek. Vatandaşlar ALO 184’ü arayarak buradan virüse ilişkin bilgiler elde edebilecekler.