Organik Arama Motoru Optimizasyonu: # 1

 

Google Sıralamanızın Yükselmesi için ilk 10 Adım ;

Bir web sitesi sahibi olan herkes organik arama motoru optimizasyonu uygulamasından büyük ölçüde faydalanabilir. Ayrıca organik SEO olarak da adlandırılan arama motoru optimizasyonu, web sitenizin Google ve Bing gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için web sitenizi güncelleyip HTML’yi optimize etme işlemidir. Bu sayede potansiyel müşteriler sizi hızlı ve kolay bir şekilde bulabilir.

Web sitenizin arama sıralamalarında büyümesine yardımcı olmak için alabileceğiniz birkaç önlem vardır. Birçok işlemi uygulamak oldukça kolaydır aslında, reklamları, sosyal medyayı veya e-posta pazarlamasını kullanıyorsanız, arama motorlarında nasıl daha üst sıralarda bulunacağınızı öğrenmek için nasıl zaman ve çaba harcamak gerekli ? Burada size yapılması gerekli bazı çalışmaları tek tek anlatacağım..

Organik arama motoru optimizasyonu (tıklama başına ödeme reklamlarının aksine), sağladığınız ürün veya hizmeti ararken, kullanıcılar web sitenizi arama motorlarında daha kolay bulacaklardır. Ziyaretçilerden müşteriye dönüşmeleri daha olası sonuçlar sağlayacaktır. Kimse istemediği bir ürünü veya hizmeti aramıyor, bu yüzden zaten satın almaya isteklidir. Sadece rekabet arasında öne çıkılması gereklidir. Ek olarak, bir arama motorunun ilk sayfasında yer aldığınızda tüketicilere, ürünleriniz veya hizmetlerinizin meşrutiyetini, kendi başarınız doğrultusunda gösterebilirsiniz.

Sonuçlar bir günde gerçekleşmez, bazı müşterilerimiz bize bazen bu şekilde sorular iletmektedir, ”Dün başlamıştık ama henüz üst sıralarda değiliz” organik arama motoru optimizasyonu zaman, sabır ve tutarlılık ister. Bir arama motoru sonuç sayfasında veya Google’de çok iyi bir noktada olacağınıza dair hiçbir garanti yoktur, ancak bazı çalışmalarla web sitenizi sıralamada nasıl büyüteceğiniz konusunda daha iyi bir hizmet anlayışına sahip olacaksınız.

Potansiyel müşterilerin web sitenizi organik arama motoru optimizasyonu yoluyla bulmasını sağlamak için atabileceğiniz 10 adıma göz atalım.

1. Müşterilerin ne istediğini ve neden size gelebileceklerini araştırın.

Organik arama motoru optimizasyonu dünyasına girmeden önce bu çok önemlidir. Tüketicilerinizin arama motorunda ürününüzü veya hizmetinizi ararken kullandıkları anahtar kelime adı verilen kelime türlerini ve ifadeleri tam olarak araştırmanız gereklidir.

Karşılaştığınız terimleri bir listeye kaydedin bu, anahtar kelime araştırmanıza başlamak için harika bir yer olacaktır. Devam etmek ve anahtar kelimelerinizi bir Excel belgesine veya Google sayfası’na yerleştirmek süper yararlı olacaktır. Bu şekilde, anahtar kelime araştırması yaparken daha organize olursunuz.

Sunduğunuz en popüler hizmetler hangileridir ? Hizmetinizin neye ihtiyacı var ?

İnsanların arama motorlarını nasıl kullandıklarını düşünmenizi sağlamak için hem benzer hem de çeşitli terimlerden oluşan geniş bir dizi düşünün. Daha fazla fikir edinmenin bir yolu, alakalı ifadeleri Google’a yazmak ve araştırma yapmadan önce açılan ilgili aramalara bakmaktır.

2. Kapsamlı ve çeşitli anahtar kelime araştırmaları yapın.

Bu adım son derece önemlidir ve insanların ürünlerinizi ve hizmetlerinizi aramak için hangi kelimeleri ve cümleleri kullandıklarını tespit etmenize yardımcı olacaktır.

Anahtar kelimeleri araştırırken aramanız gereken birkaç şey var: aylık aramalar, anahtar kelime zorluğu ve rekabet.

Anahtar kelimelere girilen aylık arama hacmi, birkaç farklı yöntemle bulunabilir. Bir Google AdWords hesabınız varsa, bu adım için Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanabilirsiniz, veya size benzer şekilde anahtar kelime sağlayabileceğiniz birkaç ücretsiz https://kwfinder.com/, https://www.wordtracker.com/search site var. Açıkçası, bir anahtar kelimenin aylık aramaları daha yüksekse, yoğunlaşmanız gereken anahtar kelimeleri iyi seçmelisiniz. Bu durumda aynı zamanda daha yüksek bir anahtar kelime zorluğu ve daha şiddetli bir rekabet olduğu anlamına da gelebilir.

Anahtar kelime zorluğu, belirli bir anahtar kelime için sıralamanın ne kadar zor olacağını bilmenizi sağlayan bir sayıdır. Sayı ne kadar yüksek olursa, o anahtar kelimeye o kadar fazla sıra gelmesi zorlaşır. Çevrimiçi olarak size bir kelimenin veya ifadenin anahtar kelime zorluğunu söyleyen birkaç site vardır. Bu sayıları daha önce yaptığınız Excel belgenize veya Google Sheet’e kaydedin.

İdeal bir anahtar kelimenin aylık aramaları ve nispeten düşük bir anahtar kelime zorluğu vardır. İşletmeniz için anlamlı olan bazı anahtar kelimeler bulduğunuzda, nispeten yüksek bir arama hacmine ve nispeten düşük bir anahtar kelime zorluğuna sahip olduğunuzda, rekabeti araştırmanın zamanı gelmiştir. Ancak, önce yerel aramaların organik arama motoru optimizasyonunu nasıl etkilediğini anlamak isteyeceksiniz.

3. Yerelleştirilmiş anahtar kelime aramasını kavrayın.

Unutulmaması gereken önemli bir şey, yerelleştirilmiş aramaların arama motorları üzerindeki etkisidir. Örneğin, Antalya’da olduğunuzu ve bilgisayarınızda bir arıza meydana geldi ve sizde bunun için güvenilir bir teknik servis aradığınızı varsayalım. “Bilgisayar Servisi” ni arattığınızda bulunduğunuz lokasyondaki sonuçları görmek faydalı olmaz. Bu nedenle Google, belirli kelimeleri ararken nerede olduğunuzu hesaba katar ve size yakın olan işletmelerin girişlerini gösterir.

Pek çok insan ayrıca kendi bölgelerinde hizmet arar. Yalnızca “bilgisayar servisi” yerine “bilgisayar servisi antalya” gibi anahtar kelimeler kullanmak, bölgesel rekabetle daha iyi yüzleşmenize yardımcı olabilir. Bir Google My Business sayfası oluşturmak, işletmenizin yerel aramalarda açılmasına yardımcı olacak bir araçtır. Kurmak ücretsizdir ve işletmeniz için fiziksel bir adres gerektirir.

 

4. Anahtar kelime araştırması yapın.

Seçtiğiniz anahtar kelimeleri arayın ve hangi web sitelerinin geldiğini görün. Anahtar kelimeyi web sitelerinin kopyasında mı kullanıyorlar? Kaç sefer kullanılmıştır? Bu, organik arama motoru optimizasyonu için değişiklikler uygulamaya başladığınızda, web sitenizdeki anahtar kelimeyi kaç kez kullanmak isteyeceğinize dair bir ipucu verir.

Arkadaşlar unutulmaması gereken önemli bir durumda, bir web sitesinin etki alanı otoritesi (DA) ve sayfa otoritesidir (PA). Bu, bir web sitesinin etki alanının veya belirli bir sayfanın gücünü belirten 1 ile 100 arasında bir sayıdır. DA ve PA bir web sitesinin Google’da nasıl sıralanacağını belirleyen iki çok öenmli faktördür. DA ve PA ne kadar yüksek olursa, Google ön sayfasında (herkesin hayali) Sıralamadaki web sayfasının şansı o kadar iyidir. Bu sayı, web sitesinin yaşı ve buna yol açan bağlantıların sayısı gibi birkaç şey tarafından belirlenir (geri bağlantılar).

Web sitenizin ne kadar süre çalıştığı hakkında yapabileceğiniz çok şey olmasa da, işiniz için yeni bir web sitesi istiyorsanız bu faktörü not etmek önemlidir. Eski bir etki alanı tutmak ve düzeni yeniden tasarlamaya başladığından daha fazla tasarlamak daha faydalıdır. Bir sayfanın otoritesi her zaman tüm alanın otoritesiyle aynı değildir, ancak aynı şekilde belirlenir. Eski bir etki alanındaki yeni web sayfalarında, yedeklemeye yönelik etki alanı yetkisi yine de olacaktır, ancak sayfa yetkileri 1’den başlayacaktır.

Bir web sitesinin veya sayfanın popülaritesi, sayfanıza bağlantı adı verilen ve geri bağlantı adı verilen linklerle arttırılabilir. Sayfalarınıza yetkili sitelerden gelen bağlantılar, popülerlik ve güvenilirliği gösterir.

Size bir URL’nin etki alanı yetkilisini söyleyen bir web sitesi veya tarayıcı uzantısı bulun. Bu şekilde, rekabetinize doğru bir şekilde bakabilir ve etki alanı yetkilinizin rekabete dayanıp istemediğini veya bağlantılarınız üzerinde çalışmaya başlamanız gerekip gerekmediğini görebilirsiniz.

5. Anahtar kelimeleri sitenizde uygulayın.

Şimdi, anahtar kelimelerinizi yukarıdaki adımları göz önünde bulundurarak seçtiniz. Artık web sitenizin hangi sayfalarını daha yüksek arama motoru sonuçları için optimize etmek istediğinizi bulma zamanı.

Sitenizin ana sayfası genellikle başlamak için iyi bir yerdir. Genellikle ürününüz veya hizmetiniz hakkında geniş bir bilgi yelpazesine sahiptir ve web sitesi ziyaretçisini gitmek istedikleri yere yönlendirir. Bununla birlikte, sitenizde daha yararlı olacağını düşündüğü başka bilgilendirici sayfalarınız varsa, bu sayfalardan birini veya ana sayfaya ek olarak bunun yerine seçmek isteyebilirsiniz.

Rakiplerinizin, gittiğiniz anahtar kelimeyi sayfalarında ne kadar kullandığını unutmayın. Bunu web sayfasında basit bir kontrol / komut + F aramasıyla bulabilirsiniz. Web sitenizde kullanmaya çalıştığınız her anahtar kelimenin sayfa başına en az 5-7 kez kopyalanması iyi bir kuraldır.

Kaçınılması gereken bir uygulama ise, sayfalarınızı veya blog yazılarınızı anahtar kelimelerle doldurmadır. Bu tarz durumlarda anahtar kelimenizi mantıklı olmayan yerlere yerleştirdiğiniz zaman, metninizde olabildiğince çok kez kullanmanızdır. Sadece bir paragrafa girebildiğiniz kadar sıkıştırmaya çalışmak yerine, anahtar kelimenizi eklemeyi kolaylaştıran bir yazı yazmaya çalışın.

6. HTML’nizi güncel tutmalısnız.

 

Web sitenizin kopyasını güncellerken, HTML’nizde (özellikle H1 ve H2 başlık etiketlerinde, ayrıca meta açıklamalarınızda ve URL’lerinizdeki değişiklikleri uygulamak isteyeceksiniz. En alakalı anahtar kelimelerinizi web sitenizin HTML’sinin bu bölümlerine eklemek isteyeceksiniz. Arama motorları, arama sonuçlarında alakalı web sayfalarını listelerken, web sitenizin HTML’sinin bu bölümlerindeki kelimeleri dikkate alır.

Meta açıklama, web sitenizin belirli bir sayfası hakkında kısa bir bulanıklıktır. Anahtar kelimeleri kolayca eklemek için harika bir yerdir. Ancak, potansiyel site ziyaretçileri için web sitenizi tıklamaları için onları çizmeleri için yararlı bilgiler de eklemek istersiniz. Bu bulanık, H1 başlık etiketinizin ve web sayfanızın URL’sinin altındaki arama motoru sonuç sayfalarında görünecektir.

URL’lerinizde anahtar kelimeler kullanmak, sıralamalarınıza da yardımcı olacaktır. Ne yazık ki, etki alanı yetkiniz sıfırlanmadan web sitenizin ana sayfa URL’sini değiştirmek için yapabileceğiniz pek bir şey yok. Ancak, eklediğiniz her ek sayfa, gerçek sayfa içeriğiyle alakalı olduğu sürece bir anahtar kelime eklemek için bir yerdir. Kısa süre sonra bloglamaya göz atacağız, ancak blog yazılarının URL’leri anahtar kelimelerinizi kullanmak için harika bir yer.

7. Linklerinizi oluşturun.

Bağlantılar organik arama motoru optimizasyonunun önemli bir parçasıdır. Sitenizdeki ve sitenizin dışındaki diğer sayfalara bağlantı vermek için sayfalarınızda bazı linkleri kullanmak bağlantı sayısını artıracaktır.

Gelen bağlantılar, web sitenizde görüntüleyenleri tutan bağlantılardır. Örneğin blog yazılarınıza ve diğer bilgi sayfalarına veya servis sayfalarına link verebilirsiniz. Arama motorları yeni sayfalar keşfetmek ve bir sayfanın nasıl sıralanacağını belirlemek için bağlantılar kullanır, bu yüzden bu işlemi özellikle atlamıyoruz.

Gelen bağlantılar önemli olmakla birlikte, geri bağlantılarda aynı derecede önemlidir, fakat bunu sağlayabilmek biraz daha zordur. Etki alanı ve yetki alanınızı oluşturmak için geri bağlantıların ne kadar önemli olduğunu zaten çoktan anladık, ancak bu işlemleri satın almak, size yüzlerce dolara mal olabilir. Geriye dönük bir bütçeniz yoksa, web sayfanıza bağlanacak diğer alakalı ve kaliteli web siteleriyle ilişkiler oluşturmayı deneyin.

Gelen bağlantıların veya ana bağlantı metninizin kalitesinide not etmek önemlidir. Bağlantı metni, başka bir web sitesine köprü yapmak için kullanılan metindir. Bağlantı metni, sayfanın içeriği ile ilgili olmalıdır. Asla sadece “buraya tıklayın” gibi yazılan bağlantı metinleri kullanmayın.

google-seo

8. Blog yazmaya başlayın.

Web siteniz için blog yazmak yalnızca organik arama motoru optimizasyonuna yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda potansiyel müşterileriniz ve web sitesi ziyaretçileriniz için diğer şeylerle ilgili değerli bilgiler sağlar. Hizmet verdiğiniz sektörle ilgili bloglar yazmak, anahtar kelimelerinizi pek çok kez girmenize yardımcı olur ve bilgileri alakalı ve yararlı tutar. Bunun da ötesinde, işletmenizin bir endüstri uzmanı gibi görünmesini sağlar. İyi yazılmış bir blog, uzmanlık seviyeniz nedeniyle sizi daha güvenilir gösterir. Anahtar kelimeler için en iyi duruma getirilen bloglar, ideal olarak 500 ila 2.000 kelime arasında bir yerde olacaktır, ancak herkesin her hafta bu büyüklükteki blogları dağıtma zamanı yoktur. Ancak, daha kısa bloglar yayınlamak, müşteri tabanınıza ve potansiyel müşterilerinize hala değer sağlar.

Anahtar kelimelere ek olarak, blog yazılarınıza birkaç gelen bağlantı eklediğinizden emin olun. Bloglar genellikle diğer bloglarınıza, servis sayfalarınıza ve diğerlerine bağlantılar eklemek için harika bir yerdir.

Blogları kullanarak web sitenize trafik çekmek istiyorsanız, ancak blog yazmak için vaktiniz yoksa, içerik stratejinize yardımcı olmak için tam hizmet sunan dijital pazarlama ajansı ile anlaşma sağlamak gerekli olabilir.

9. Sıralamanızı mutlaka takip edin.

Şimdiye dek anahtar kelime araştırmanızı yaptınız ve sıralamaya çalıştığınız anahtar kelimeleri yansıtacak şekilde web sitesi içeriğinizi optimize ettiniz. Şimdi arkanıza yaslanıp web sitenizin sıralamasının arttığını izlemeye hazırsınız. Peki çabalarınızın başarılı olup olmadığını nasıl anlayacaksınız ?

Anahtar kelime sıralamanızı izlemek, çalışmanızı artık gözlemlemeniz gereklidir.

Ek olarak, SEO’nuzun nasıl performans gösterdiğini bilmek, sıralamanızı yüksek tutmak için zamanla gerekli değişiklikleri yapmanıza yardımcı olabilir. SEO’nuzun performansını izlemenize yardımcı olacak bir anahtar kelime izleme aracı araştırmalısınız. Sıralamanızın haftadan haftaya ve hatta günden güne dalgalanması normaldir. Çabalarınızın başarılı olduğunu gösteren aydan aya genel bir artış eğilimi gösterecektir.

10. Yalnız çalışmayın.

Organik arama motoru optimizasyonunu uygulamak bir kişinin yapabileceği çok basit bir çalışma şekli değildir. Anahtar kelime araştırması, geri bağlantılar ve HTML gibi şeylere özellikle aşina değilseniz biraz zorluk çekebilirsiniz. Kendinizi SEO hakkında eğitmek için biraz zaman ayırmak faydalı olabilir, ancak bir SEO şirketi ile anlaşma yapmak zaman ve emek tasarrufu sağlamanıza yardımcı olur, böylece yapmak istediğiniz şeyleri daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Organik arama motoru optimizasyonunuzu nasıl iyileştirebileceğiniz hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz. İşletmenizi, çalışmalarınızı birlikte değerlendirelim ve neler yapabileceğimize karar verebiliriz..

Google SEO Teknikleri İle İlgili Makalemizin Devamında Faydalı Olacağını Düşündüğüm Özel Olarak Hazırlanmış Bir Çalışmayı Sizlere Sunmak İstedim. Güvenle İndirip İzlemenizi Tavsiye Ediyorum…

İndir: Google Seo Teknikleri

Rar Şifresi: vizyon