Engelliler bilgisayarları nasıl kullanır ?

Teknolojiye erişim sağlamada engelli insanlar bazı zorluklarla karşılaşmaktadır. Ancak teknoloji bu engellerin çoğunun azaltılmasına yardımcı oluyor. Belge okuma ve yazma, başkalarıyla iletişim kurma ve İnternette bilgi arama gibi görevler için bilgisayar teknolojisini kullanarak, öğrenciler ve engelli çalışanlar daha geniş bir yelpazedeki faaliyetleri bağımsız olarak yürütebilecek kapasitededirler. Yine de engelliler bilgisayar kullanımında çeşitli engellerle karşılaşmaktadır. Bu engeller üç işlevsel kategoride gruplandırılabilir. Bilgisayar girişi sağlama, çıktıları yorumlama ve destekleyici belgeleri okuma engelleri. Bu standart işlemlere işlevsel alternatifler sunmak için donanım ve yazılım araçları (uyarlanabilir veya yardımcı teknolojiler olarak bilinir) geliştirilmiştir. Belirli ürünler ve bunları kullanma yaklaşımları aşağıda açıklanmaktadır.

Mobilite Bozuklukları

Bazı tekerlekli sandalyeler standart yükseklikte bilgisayar masalarının altına sığmayabilir ve bazı bilgisayar kullanıcıları standart bir klavyeyi veya fareyi çalıştırmak için ellerini ve kollarını yeterince kullanamaz.
Monitörlerin, klavyelerin, belgelerin ve masaların yerleştirilmesinde esneklik sağlayan ekipman, birçok engelli birey için faydalıdır. Tüm bilgisayar bileşenlerini, erişilebilir açma ve kapama düğmelerine sahip elektrik prizlerine takmak, bazı kişilerin ekipmanı bağımsız olarak açıp kapatmasını sağlar.

Bazı teknolojiler, standart bir klavyeyi kullanırken ellerini az kullanan veya hiç kullanmayan bireylere yardımcı olur. Bir parmağını kullanan veya bir ağız veya kafa çubuğuna veya başka bir işaretleme aygıtına erişimi olan kişiler, işaretleme aygıtıyla tuşlara basarak bilgisayarı kontrol edebilir. Yazılım hizmetleri, sıralı tuş vuruşlarının normalde iki veya daha fazla tuşa aynı anda basılmasını gerektiren giriş komutlarını girmesini sağlamak için SHIFT, CONTROL ve diğer tuşlara elektronik olarak mandallanan “yapışkan tuşlar” oluşturabilir. Birden fazla seçim yapmaktan kaçınmak için bir tuşa yeterince hızlı basamayanlar için tuş tekrar işlevi devre dışı bırakılabilir. Klavye korumaları (hassas seçim yapılmasına yardımcı olmak için her tuşun üzerinde delikler bulunan katı şablonlar) sınırlı motor kontrolüne sahip olanlar tarafından kullanılabilir.

Bazen klavyeyi ve monitörü yeniden konumlandırmak erişilebilirliği artırabilir. Örneğin, masalara veya tekerlekli sandalyelere dik olarak klavyeleri baş hizasında monte etmek, tuşlara basmak için işaretleme aygıtlarını kullanan sınırlı hareket kabiliyetine sahip kişilere yardımcı olabilir. Diğer basit donanım değişiklikleri, mobilite bozukluğu olan kişilere yardımcı olabilir. Örneğin, disk kılavuzları disketlerin takılması ve çıkarılmasına yardımcı olabilir; Özel bir sabit disk veya bilgisayar ağı erişimi, gerekliliği ortadan kaldırabilir veya azaltabilir.

Bilgisayarı bir eliyle çalıştırması gereken kişiler için, sol ve sağ el klavyeleri mevcuttur. İki elle kullanılan kullanıcılar için tasarlanmış standart klavyelerden daha verimli tuş düzenlemeleri sağlarlar.

Bazı donanım değişiklikleri, bu standart cihazları kullanamayan kişiler için klavyeyi veya fareyi tamamen değiştirir. Genişletilmiş klavyeler (birbirinden uzaklaşan daha büyük tuşlar) sınırlı motor kontrolüne sahip olanlar için standart klavyelerin yerini alabilir. Mini klavyeler, iyi motor kontrolüne sahip olan ancak standart bir klavye kullanmak için yeterince büyük bir hareket alanı olmayanlara erişim sağlar. Topları izlemek ve özel girdi aygıtları farenin yerini alabilir.

Daha ciddi mobilite bozukluğu olanlar için, tarama ve Mors kodu girişi dahil, klavye emülasyonu mevcuttur. Her durumda, özel anahtarlar, bireyin üzerinde gönüllü kontrole sahip olduğu (örneğin, baş, parmak, diz, ağız) en az bir kas kullanır. Tarama girişinde, ışıklar veya imleçler, bilgisayar ekranlarında veya harici aygıtlarda görüntülenen harfleri ve simgeleri tarar. Seçim yapmak için, bireyler baş, parmak, ayak, nefes vb. Hareketlerle aktif hale getirilmiş anahtarlar kullanır. Yüzlerce anahtar, giriş cihazlarını bireysel ihtiyaçlara göre uyarlar. Mors kodu girişinde, kullanıcılar anahtarları etkinleştirerek Mors kodu yazarlar (örneğin, bir yudum ve puf anahtarı, bir yonga ile noktaya ve bir yuvarlanma ile noktaya çizgi kaydeder). Özel uyarlamalı donanım ve yazılım, Mors kodunu, standart yazılımın kullanılabilmesi için bilgisayarların anlayacağı bir forma dönüştürür.

Konuşma girişi engelli bireyler için başka bir seçenek sunar. Konuşma tanıma sistemleri, kullanıcıların sözcükleri ve harfleri söyleyerek bilgisayarları kontrol etmelerini sağlar. Belirli bir sistem, belirli sesleri tanımak için “eğitilmiştir”. Özel yazılımlar, hareket engelli kişilere daha fazla yardımcı olabilir. Kısaltma genişletme (makro) ve kelime tahmin yazılımı, yaygın olarak kullanılan metin ve klavye komutları için giriş taleplerini azaltabilir. Örneğin, kelime tahmin yazılımı, birkaç tuşa basıldıktan sonra kelimelerin tamamını tahmin eder ve giriş hızını arttırır. Genel olarak engelliler hakkında daha detaylı pc kullanımına aşikâr olan soru şu. Engelliler bilgisayarları nasıl kullanıyor?

Doğal olarak bir engelli olmayan kişi (siz misiniz?) Çok fazla veya herhangi bir engelli arkadaşı yoktur. Bu anlaşılabilir bir durumdur: Neşeyle çok kültürlü reklamcılığın imalarına rağmen, sosyal alanınızı kendi grubunuzun dışına genişletmekte bazı zorluklar çekilebilmektedir.

Her durumda engelli bir arkadaşınız olsa bile, arkadaşınız size diğer engelliler hakkında ne öğretebilir? Genel olarak, o zaman, muhtemelen engelli insanların bilgisayarları kullanma şekilleri hakkında tam olarak konuşmuyorsunuz. Bunda utanılacak bir şey yok. Temel konularla başlayalım. “Doğru” düşünme, sakatlığın asla sorun olmadığını; Dış dünyadaki engeller, tutum engelleri de dahil olmak üzere, sorun bu. Bu benim deneyimlerime göre biraz tropik bir şey. Burada, gerçek dünyada, engellileri ağırlamakla ilgili genel sorun, belirli engellilik ve kişinin ne yapmaya çalıştığı ile ilgilidir.

Bu durumda sorulması gereken soru şudur: Engelli olmanız bilgisayar kullanımınızı etkileyecek kadar şiddetli mi? Bazı durumlarda, cevap açıktır. Örneğin, tekerlikli sandalyede yaşamanız, bilgisayar kullanma konusunda hiçbir engel oluşturmaz. Ancak diğer engelli gruplar birçok engellerle karşı karşıyadır:

Görme engelli veya görme engelli iseniz, ekrandaki metni, grafikleri, menüleri, diyalog kutularını ve diğer görsel ayrıntıları nasıl okuyup yorumluyorsunuz? Klavyedeki efsaneleri nasıl okursunuz? Yazılım belgelerini nasıl okursunuz? Peki ya multimedya? İşitme engelli veya işitme güçlüğü çekiyorsanız, uyarı sesleri (hata sesleri gibi) sizi gerçekten nasıl uyaracak? Multimedyada bulunan müziklerden nasıl faydalanırsınız? Farenizi hareket ettirmenizi veya klavyeyi yazmanızı önleyen bir mobilite bozukluğunuz varsa ne yaparsınız?

Disleksi gibi öğrenme güçlüğünüz varsa, ekrandaki tüm bu renkli metni nasıl okuyup deşifre ediyorsunuz?Aslında çok da karmaşık değil: Bazı engelli bilgisayar kullanıcıları, engelli olmayan kişilerden farklı bir şey yapmazken, diğerleri (aslında bazı engeller için çoğunluk) adaptif veya yardımcı teknoloji denilen bir bilgisayara ihtiyaç duyuyor, bu herhangi bir donanım veya yazılım. Eski günlerde (Apple II dönemi gibi, adaptif teknolojinin ilk kez tüketici düzeyinde bir endüstriye dönüştüğü gibi), adaptif teknoloji çok kaba ve ev yapımıydı; birçoğu ısınmış Heathkit deneylerine benziyordu. İnek kalabalık muhtemelen görüşmek olabilir en yüksek övgü, uygulamak veya – Şimdi olsa da, gelişim ve olgunluk yirmi yıl sonra, adaptif teknoloji genellikle oldukça sofistike ve etkileyici serin .

İşte engelli gruplar ve ilgili uyarlanabilir teknoloji için bir rehber ;

Kolayca fare yazamayan veya kullanamayan (veya bir anahtara basan veya herhangi bir donanım ara yüzünü kullanamayan) birinin gereksinimleri erişilebilirlik neofitlerinin anlaşılması için en kolay olanıdır. Neden? Çünkü kullandıkları adaptif teknoloji genellikle alternatif klavyeler ve fareler şeklini alır ve bu tür donanımlar düzenli fotoğraflar için yapar. İşlemlerinin her detayını gerçekten anlamadıysanız, gerekli değişiklikleri hemen görebilirsiniz.

Bu kitabın amaçları doğrultusunda, “mobilite engelliler” insanlar bilgisini anlamak veya yorumlamak yerine bilgisayarlarının donanımını kullanmakta zorlanıyorlar. Öyleyse çözüm nedir? Aslında tonlarca seçenek var; yalnızca bazılarının erişilebilir Web Siteleri yazma konusunda bir etkisi vardır, ancak her anlayış alanında olduğu gibi, medeni sayılabilmek için minimumdan daha fazlasını bilmeniz gerekir.

Klavye koruyucuları ve kaplamaları: Delikli kalın plastik bir levha, parmaklarınızı doğru tuşa yönlendirmenizi sağlar. Beyin felciniz veya bir kerede birden fazla tuşa basmanıza neden olan bir titremeniz veya çok fazla hatalı tuş vuruşundan önce veya doğru bir tuş basışından önce geldiğinde veya kullandığınızda, kullanışlıdır.

Yavaş tuşlar ve ekran klavyeleri: Yazılım, çok hızlı bir şekilde yazılan tuş vuruşlarını otomatik olarak atabilir ve bir anahtar veya fare ile harekete geçirebileceğiniz bir klavyenin resmini gösterebilir. (Gerçekten iyi ekran klavyeleri yazmaya çalıştığınız kelimeleri ve bundan sonra bir sonraki sözcüğü veya ifadeyi tahmin eder. Şaşırtıcı derecede verimlidir.)

Yedek fareler: Ayak pedallarından devasa hareket toplarına kadar her şey doğrudan fare taşıyıcıları olarak kullanılır. Sıradan bir kullanıma hazır trackball, bazı insanlar için iyi bir uyarlanabilir teknoloji olabilir.

Anahtarlar ve tarama yazılımı: Bir işlemi güvenli bir şekilde gerçekleştirirseniz (göz açıp kapayıncaya kadar, bileğinizi bükerek, dizinizi hafifçe vurarak veya en iyi bilinen durumda, pipet üzerine yudumlayıp şişerek sıkabilirsiniz) geçin. Bilgisayarlar ikili aygıtlar olduğundan, ihtiyacınız olan tek şey bu. Hala zahmetli olmakla birlikte, geçiş erişimi artık, 1980’lerin ortalarında, quadriplegic’lerin yudum ve puf şalterleri kullanımının gazetelerde bir ilgi alanı hikayesi olarak ele alınmaya başlamasından çok daha az. (İnsanların “karpal tünel sendromu” ifadesini bildiği gibi görünüyor ama genel olarak tekrarlayan zorlanma yaralanmaları hakkında hiçbir şey yok, kişisel bilgisayarların bir pipete çarparak kullanılması, diğer sakatlık bilgisinin yokluğunda yaygın olarak bilinen bir gerçek gibi görünüyor. )

Yine de, çeşitli anahtarların günlerinin büyük oranda arkamızda olduğunu unutmayın. 21. yüzyılda, “Switch access” hala tek bir açma / kapama sinyaline güvenebilir, ancak donanım anahtarları artık daha karmaşıktır (örneğin basit bir kafa dürtme gerektirir). Yazılım artık, bu sinyalin arkasındaki amacı yorumlama ve tahmin etme konusunda daha iyi bir iş yapıyor: Ekran klavyeniz, imlecinizin altında doğru harf görünene ve sizin de yazmak istediğiniz sözcükleri tahmin edene kadar sizin için onu kadranlara bölüp alt bölümlere ayırabilir.

Bu uyarlanabilir teknolojinin erişilebilir web tasarımı ile ilişkisi nedir? Sayfada gezinme en büyük sorun haline geliyor. Web sitesi ziyaretçisi özellikle ilkel uyarlanabilir teknolojiyi kullanıyorsanız (veya hiçbiri – bazı engelli insanlar makinelerini değiştirmek için çok zayıf veya çok gururlu ve inatçı), Tabbağlantıdan bağlantıya geçmek için art arda tuşuna basmanız sıkışmış olabilir. , bağlantıdan resme, alandan resme ve bir Web sayfasındaki diğer tüm kombinasyonlar. Siteniz soldaki bir masa hücresine üç düzine (veya yüz veya 200) gezinme bağlantısı yüklüyorsa, bu engelliliği olan bir ziyaretçinin her defasında bir tanesini sekmesi gerekir.

İşitme bozukluğu;

İşitme engelli ve işitme güçlüğü çeken kişilerin erişim gereksinimleri, bir Napster sonrası demiryolunda bile, bilgisayarların görsel olarak iletişim kuran büyük ölçüde sessiz cihazlar olduğu için oldukça mütevazı. Örneğin, alarm sesi seviyesini sıfıra getirebilirsiniz; bu, menü çubuğunun sesli bir bip sesi yerine yanıp sönmesine neden olabilir.

Uyarlanabilir teknoloji? Gerçekten hiç yok. İşitme güçlüğü çeken bir kişi, güçlendirilmiş kulaklıklar veya özellikle yüksek güçlü bir hoparlör kullanabilir, ancak bunlar Web tasarımı veya programlaması üzerinde hiçbir etkisi olmayan kullanıma hazır ekler.

Görme bozukluğu;

Bilgisayar kullanımından etkilenen tüm sakatlıklar arasında, görme bozukluğu en önemli olanıdır. Palm (ve Newton – Newton’u hatırlıyor musunuz?) Ve bir dizi tablet bilgisayarı ve Internet buzdolabından çok farklı cihazlarda gördüğümüz gibi, gerçek dünyada kullanımda bir bilgisayar çoğunlukla bir ekran değildir . Ve bir ekran göremiyorsanız, bilgisayarı nasıl kullanıyorsunuz?

Görece mütevazi bir görme bozukluğunuz varsa, ihtiyacınız olan tek şey ekran büyütmedir. Metnin boyutunu, menü çubuklarını, simgeleri ve diğer her şeyi istediğiniz boyuta patlatabilirsiniz. (Bu gerçekten her şey anlamına gelir. Menubarlar da dahil olmak üzere tüm sisteminiz tarayıcıda tek bir pencerede değil, yalnızca bir tarayıcıda erişilebilir hale getirilmelidir.) Sadece bu amaç için tasarlanan yazılım, bir pencere içinde sizin için metni yatay olarak kaydırabilir. sabit konum, ön plan ve arka plan renklerini değiştirir ve fare imlecini hareketli bir büyüteç haline getirir.

(Ekran renkleri sorununu küçümsemeyin. Görme engelli birçok kişi, parlak beyaz bir arka plan üzerinde koyu metinleri dayanılmaz buluyor. , ”Ancak bu bir deneme yanılma sürecidir ve eğer bir Web yazarı olarak sayfalarınızı doğru kodlamıyorsanız, metniniz tamamen kaybolabilir!) Bir monitörü gerçekten göremeyeceğiniz kadar görme engeliniz varsa ekran okuyucu metnini, menüleri, simgeleri ve benzerlerini yüksek sesle okuyan bir program olan ekran okuyucu adı verilen bir şeye ihtiyacınız vardır .

(Onlar konuşma tarayıcıları “konuşurken tarayıcılar”, “metin okuyucular sözde” veya “değiliz” tek ve teknoloji için tek jenerik terim var:.. Ekran okuyucu bu kategorik deklarasyon yapılmış olması, orada dikkat şunlardır yapmak programlar Web tarayıcıları için IBM Ana Sayfa Okuyucusu ve pwWebSpeak gibi bir bilgisayardaki tüm diğer yazılımların dışlanması için ses çıkışı sağlamaktan başka bir şey yoktur ve sanırım bu konuşan tarayıcıları arayabiliriz, ancak bu ayrımı bu kitabın amaçları için kabul ediyorum. )

Ekran okuyucular basitçe bir Web sayfasının monoton sıralı bir sözlü sıralamasını tükürmezler. 1970’lerin sonlarında Apple II ve MS-DOS gibi karakter kipli platformlarda geliştirilen ekran okuyucular, bilgisayar endüstrisinin geri kalan kısmına bakılmaksızın, dünya çapındaki recherch klub kidz tarafından sevilen, ancak dünyaca tanınmamış yeraltı dans müziği formları gibi gelişmiştir. ebeveynler. Ekran okuyucuları, Web sitelerini yorumlamak için birden çok ses ve (sınırlı) ses efektleri kullanacak kadar karmaşıktır. Ekran okuyucu konuşmalarını hiçbir insanın, hatta bir müzayedecinin bile üretemediği hızlarda dinlemek oldukça yaygındır. Dakikada 300 kelimeyle (canlı bir insan görüşmesinin iki katı hızda), ayrıntılı bir Web sayfasını bile oldukça verimli bir şekilde kapatabilirsiniz, ancak bu ayrıntılı Web sayfalarını üretmeniz için bir mazeret değildir.

Ekran okuyucular hakkında anlamak için çok önemli bir gerçek olsa da: Onlar klavyeden çalıştırılır. Fare hala kullanılabilir ancak pratikte kullanılmaz. Bir fare el-göz koordinasyonu gerektirir ve gözleri göremeyen bir insan bunun yarısını kaçırır. Buna göre, bir fare gerektirecek şekilde tasarladığınız herhangi bir şeyin bir tane olmadan da çalışması gerekiyor.

Sağır-kör bir kişi yalnızca bir Braille ekranına güvenecektir: Yazılım tarafından kontrol edilen naylon veya metal pimler, Braille yazımında kullanılan hücreleri oluşturan bir ızgaradan yukarı doğru çıkıntı yapar. Karakterler aralıklarla veya bir düğmeye bastıktan sonra otomatik olarak değiştirilir (“yenilenir”). Tipik Braille ekranları iki ila dört satırlık metin ortaya çıkarmaktadır, ancak neredeyse 80 karakterli MS-DOS satır ekranlarına eşdeğer olan gerçekten dev ekranlar, platindeki eşdeğer ağırlığa rakip fiyatlarda da bulunabilir.

Bir kaç görme engelli insan Braille ekranlarına yalnız, ekran okuyucular olmadan güvenirken, daha çok ilgi çekici olan bir Braille ekranını ekran okuyucuyla birlikte kullanan birkaç süper elit görme engelli insandır. Böyle bir kullanım: Ekran okuyucu, ekrandaki metin ve arayüz öğelerini konuşurken Braille ekranı sistem ve durum satırı mesajları verir. Özellikle görme engelli bilgisayar programcıları için pratik web erişilebilirliği tarafından sunulan kanonik grup gerçekten görme engelliler olduğundan, bu kitabın büyük bir kısmı onları nasıl barındıracağını belgelemeye adanmıştır.

Öğrenme özürleri;

Buradaki sorun görünür dilin en geniş anlamda anlaşılmasıdır. Kelimeler en büyük sorundur, görünüşte resimler ve sesler vererek hafifletilen bir problemdir. Yine de, resimler ve sesler bile, özellikle yukarıdakilerin tümü aynı anda sağlanırsa, karışıklığa neden olabilir. (Özellikle, Bölüm 13, “Multimedya” da aynı anda izlemeyi, dinlemeyi ve okumayı savunuyorum ancak bu nüfusun bir bölümü için uygun olmayabilir.)

Ancak, Web’in özü metindir. Neredeyse hiçbir Web sitesi tamamen metin içermemektedir ve bu grup tüm Flash deneyimlerinin etrafında kümelenme eğilimindedir ( Praystation.com gibi ); Web, bu tür deneyler için bir dağıtım mekanizması olsa da, aslında çevrimiçi sinema yerine Web siteleri olup olmadığı tartışmalıdır. Metin, Web Sitelerinin bir özelliği değildir, asıl temeli değiştirilemez bir bileşendir.

Web Erişilebilirliği Girişimi’nin Web İçeriği Erişilebilirlik Kılavuzunun (“Belgelerin açık ve basit olmasını sağlamak için daha kolay anlaşılması”) mevcut bir gereksinim, metinsel Web sitelerinin erişilemezliğini çözmede çaresiz ve önemsiz bir çaba göstermektedir. Checkpoint 14.1 bize şunları söylüyor: “Bir sitenin içeriğine uygun en net ve en basit dili kullanın.” Bu kılavuz hiçbir yerde siteniz için bir editöre nasıl para kazanacağınızı ya da o editörün nasıl özel olarak nasıl yazacağını öğreneceğini açıklamamaktadır. Engelli insanlar sizi anlayabilir, kanıtlanmış teknikler var mı? Ve eğer öyleyse, çevrimiçi tartışılan on binlerce konuya nasıl uygulanır?

Web Erişilebilirlik Girişimi aktif olarak, tüm Web yazarlarının her yerde ve istisnasız olarak isterlerse web sitelerine resim veya başka “metin dışı içerik” eklemelerini gerektiren Web İçeriği Erişilebilirlik Kılavuzunda bir güncelleme yapılması düşünülebilir. Temel olarak, her kavram gerçeklerden bağımsız olarak bir illüstrasyon gerektirir:

Birçok web yazarı profesyonel illüstratör değildir; birçoğunun illüstrasyon yazılımıda yoktur. Bu gereksinim diğer engelli gruplara göre ayrım yapmaktadır: Görme engelli webmaster’lar nasıl resim çiziyor sizce? Benzer şekilde, eklenen her görüntü veya multimedya dosyası bir eşdeğer gerektirir (bir altmetin veya resim yazısı gibi). Görüntülerin eklenmesi, görme engelli ziyaretçiler için daha fazla metin, bir totoloji ve bir hayal kırıklığı kaynağı eklenmesi anlamına gelir. Görüntü ve multimedya dosyaları, sayfa boyutlarına, dolayısıyla indirme sürelerine, balona, ​​dolayısıyla kullanılabilirliğe zarar verir.

Gereklilik, tüm Web Sitelerinin özel olarak yaratıldığını ve uzman insanlar tarafından sürekli denetlendiğini varsaymaktadır; Tartışma forumları ve e-posta listesi arşivleri gibi pek çok web sitesi yazılım tarafından otomatik olarak oluşturulmaktadır. World Wide Web Konsorsiyumu’nun kendi sitesi W3.org’daki birçok sayfa bu kategoriye girmektedir. Onları nasıl gösteririz?
Resimlerin, öğrenme engelliler için anlamaların, örneğin, altmetinler görme engelli için olduğu kadar, garantiyi sağlamada etkili olacağına dair kanıt yoktur .

Önerilen bu gereksinimin, World Wide Web Consortium tarafından gerçekten onaylanacağı açık değildir; Benim gibi insanlardan güçlü ve gerekçeli bir muhalefetle karşı karşıya. Öğrenme özürlü Web ziyaretçilerinin ve zihinsel yetersizliği olan herkesin ihtiyaçları gerçek; ayrıca Web tasarımcıları ve her ikisi de Web erişilebilirliği uzmanları tarafından da anlaşılmıyorlar. Yine de, önerilen tedavi hastalıktan daha kötüdür. Metin web sitelerini iyi okuyamayan insanlara gerçekten erişilebilir kılmanın pratik bir yolunun olmadığı açıktır.

Peki gerçek seçenekler neler? Bir tasarımcı veya geliştirici olarak işinizle ilgisi yok. Uyarlanabilir teknolojinin öğrenme güçlüğünü barındırmakta kullanımı nispeten nadirdir, ancak büyük sürpriz, görme engelli için tasarlanan donanımın ne kadar uygulanabilir olabileceğidir. Disleksik çocuklar ve yetişkinler genellikle konuşma çıktısını yararlı bulsa da, genellikle görme engelli kullanıcıların bildiğinden çok daha düşük hızlarda. Ekran büyütme yardımcı olur. Ses tanımının disleksi olan çocuklara konsantre olmasına yardımcı olduğuna dair bazı sınırlı kanıt vardır (bu kitabın CD-ROM’unda bulunur). Web sitelerine görme engelli erişim için kullanılan uzun açıklamalar aynı şekilde çalışabilir, ancak bu konuda araştırma yoktur.

Öğrenim engelli ziyaretçileri diğer engelli grupları için bazı planları hazır olacak şekilde yerleştirmek için size uygun bir planı yoktur, ancak bu planların şarta bağlı ve kırılmış olması olasıdır. Bu gruba uyum sağlamak için basit bir kodlama veya programlama uygulaması hatta bu konuda çok çeşitli uygulamalar vardır.