Vizyon Bilgisayara Hoşgeldiniz...

Telefon Numaramız 0850 466 0819

E-Posta Adresimiz info@vizyonbilgisayarservisi.com

iPhone ve Android Hangisi sizin için daha iyi

Ana Sayfa » Blog » iPhone ve Android Hangisi sizin için daha iyi

iPhone vs Android: iPhone neden daha iyi?

android-ios-özellikleri

Özellikle Apple iOS 15’i piyasaya sürdüğü ve Android 12’nin hemen köşede olduğu için iPhone ve Android tartışması tüm hızıyla devam ediyor. En iyi telefonlardan birini satın almak için birkaç mağazanın ürünlerini inceleyebilirsiniz, aldığınız her şeyin iki önde gelen mobil işletim sisteminden birini çalıştıracağı garanti edilir. iOS (yeni iPhone 13 serisi gibi bir iPhone seçerseniz ) veya Android (başka bir şey seçerseniz). Her iki platform da bu aşamada oldukça gelişmiş özelliklere sahip cihazlar bulunmaktadır. Her ikisinin de kapsamlı özellik setleri biriktirdiği ve birinin yapabileceği, diğerinin yapamayacağı çok az şey olduğu anlamına gelir. Yine de her birinin avantajları vardır ve birini diğerine tercih etmek isteyebileceğiniz nedenler vardır.

Apple’ın ekosistemine yatırım yaptınız. Bu durum bir neden gibi görünebilir, ancak Apple açıkça geniş bir teknoloji ürünü yelpazesi üretiyor ve zaten bir Mac, iPad veya Apple Watch’ınız varsa, bir iPhone almak çok mantıklı.

Apple, iş ve verileri bir cihazdan diğerine taşımanıza izin veren çok sayıda süreklilik özelliği tasarlamıştır ve bu özellikler kesinlikle size zaman kazandırabilir. Örneğin, iPhone’unuzdaki ve Safari’deki web sayfalarındaki aramaların iOS ve macOS arasında sorunsuz bir şekilde hareket edebileceği yerlerde Handoff’u gerçekleştirin. Evrensel Pano, bir platformda kopyalanan metni diğerinde kullanılabilir hale getirir. Favorilerimizden bir diğeri de, iPhone’unuzun kamerasını kullanarak fotoğraf çekmenize ve belge taramanıza ve ardından bunları Mac’inizde görüntülemenize ve düzenlemenize olanak tanıyan Continuity Camera’dır. Apple Pay aracılığıyla iPhone’unuzdaki biyometrik kimlik doğrulama özelliklerini kullanarak Mac’inizdeki satın alma işlemlerini bile tamamlayabilirsiniz.

Yalnızca çeşitli Android telefon üreticisi Apple’ınkine yaklaşan donanım ekosistemlerine sahiptir ve hatta Samsung gibi yakınları için bile iPhone ve diğer Apple yapımı cihazlar arasında mümkün olan entegrasyon derinliğini elde edemezsiniz. Microsoft, Android kullanıcılarının bilgisayarlarındaki metinlere ve bildirimlere yanıt vermelerine olanak tanıyan Windows için yeni Telefonunuz uygulamasıyla Google’ın açığı kapatmasına yardımcı oluyor.

iOS, iPadOS, watchOS ve macOS’ta sürekliliğin başka birçok harika örneği olarak iPhone, özellikle iPhone uygulamaları sorunsuz bir şekilde macOS’a aktarılabildiği için bu bulmacanın kritik bir bileşenidir. Halihazırda Apple’ın ekosistemine dalmış uzman kullanıcılar, repertuarlarına bir iPhone ekleyerek çok şey kazanmaya devam edebilirler. Ve bu, iletişimde kalmak için iMessage ve FaceTime kullanmayı tercih eden arkadaşlar ve aile üyeleri hakkında hiçbir şey söylemez.

apple-ios-yazılım-ve-özellikleri

Ayrıca Apple, yeni iPhone 12 ve iPhone 12 Pro ile kilitleme için bir fırsat daha ekledi: MagSafe aksesuarları. Bu mıknatıs tabanlı şarj cihazları, kılıflar ve ürünler yalnızca en yeni iPhone’larla çalışır, bu nedenle platforma yatırım yaparsanız, ayrılmaya çalışmanız durumunda biraz uğraşmaya neden olacaktır.

Üçüncü taraf uygulamalar sadece daha iyidir: Bu kesinlikle kişisel tercihe bağlı, ancak her iki platform var olduğu sürece iOS ve Android arasında gidip gelen biri olarak, iOS geliştiricileri tarafından oluşturulan uygulamaların kalitesi beni sürekli olarak şaşırttı ve çoğunlukla hayal kırıklığına uğradım. Android muadillerinde.

Tabiki Android’de harika yazılımlar ve geliştiriciler var, ancak benim deneyimime göre onları bulmak daha zor. Favori Twitter uygulamalarımızdan biri olan Tweetbot 5 , örneğin iOS’a özeldir. Buna karşılık, Android’de karşılaştığımız en iyi üçüncü taraf Twitter uygulamalarından biri olan Fenix ​​2 ile kıyaslandığında oldukça sönük kalıyor.

Hatta bankalardan havayollarına kadar köklü şirketlere ait uygulamaların, telefonun Cüzdan gibi temel hizmetleriyle daha iyi entegrasyon ile iOS’ta Android’den biraz daha sorunsuz ve temiz olduğunu bile görebilirsiniz. (Google Pay, birçok havayolu şirketini daha yeni yakalamaya başlıyor.) Ve Snapchat’in Android’de ne kadar yavaş ve sorunlu olduğunu söylemeyi bile düşünmeyin.

Daha fazla aksesuar seçeneği var: Herhangi bir Best Buy veya Target’a girin ve Apple’ın ürettiği her iPhone için kasa koridorları bulacaksınız – en büyük şirketlerin amiral gemisi cihazlarının dışındaki Android birliği için kesinlikle söylenemez. En yeni Galaxy S cihazı için yapılan yarı sağlıklı ürün seçimini geçtikten sonra, şansınız kalmadı. Herhangi bir fiziksel mağazadan yeni Pixel veya LG telefonunuz için çeşitli aksesuar seçenekleri beklemeyin. Elbette, çevrimiçi olabilir ve Amazon’dan 4 dolarlık bir kasa kapabilirsiniz, ancak o zaman ödediğinizin karşılığını alacağınız garanti edilir.

İphone aksesuarları

iPhone kılıflarının, ekran koruyucularının, araç bağlantılarının ve diğer güzelliklerin seçimi ve bulunabilirliği, diğer telefonlarda bulabileceğinizden çok daha fazladır ve bu, çoğu insanın düşündüğünden daha önemlidir. Son zamanlarda, günlük sürücüm olarak bir Pixel 3 ve ardından Pixel 4 kullandım. Telefonumu taze tutmak için düzenli olarak telefon kılıfını değiştirmeyi seven biri olarak, Google’ın el cihazları için seçeneklerin olmaması beni son derece hayal kırıklığına uğrattı. iPhone sahipleri asla bu sorunu yaşamayacak.

Uygulama izleme bildirimleriyle gelişmiş gizlilik kontrolleri vardır. En yeni iOS sürümlerinden biri, telefonunuzda sizi takip eden uygulamaları devre dışı bırakmanıza olanak tanıyan uygulama izleme bildirimlerini tanıttı. Bu, gizlilik savunucuları için büyük bir kazanç ve Facebook gibi birçok üçüncü taraf şirkete büyük bir darbe oldu.

Android’de bu özellik yok ve olacağından şüpheliyiz. Apple sizin hakkınızda hala tonlarca veri topladığı için iOS’un doğası gereği Android’den daha özel olduğu inancına takılıp kalmayın, ancak üçüncü taraflar söz konusu olduğunda iOS hala biraz daha esnektir. Bir uygulamanın sizi takip etme yeteneğini reddetmek çok tatmin edici.

ios-android-arasında-fark

En iyi iPhone VPN ile hassas verilerinizi koruyun

Bloatware yok. iPhone’unuzu nasıl satın alırsanız alın, nereden satın alırsanız alın veya hangi iPhone’u satın alırsanız alın, ilk açtığınızda önceden yüklenmiş herhangi bir bloatware görmezsiniz. Bu, ekran arka plandaki şeyleri kapatmak için istemediğiniz güç veya veri uygulamaları olmadan en başından beri temiz olduğu anlamına gelir.Hizmet sözleşmesi olmadan en iyi kilidi açılmış telefonlardan birini satın alan Android alıcıları, bloatware’den kaçınmak için daha iyi şansa sahip olacak. Aynı zamanda şirkete de bağlıdır. Örneğin, kilidi açılmış Pixel telefonlar herhangi bir üçüncü taraf uygulaması tarafından kullanılmaz; Öte yandan, bazı kilitsiz telefonların garip, istenmeyen sponsorlu yazılımlarla gelmesi tamamen duyulmamış bir şey değil.

Daha hızlı yazılım güncellemeleri alırsınız. Android telefonlar, iPhone’lardan daha az güncelleme alır ve aldıklarında, daha az sıklıkta gerçekleşir ve genellikle ertelenir. Bir Android telefonun kullanım ömrü boyunca gördüğü güncelleme sayısı, büyük ölçüde ne kadar pahalı olduğuna, hangi operatörden satın aldığınıza (veya hatta bir operatörden satın alınıp alınmadığına) ve telefon üreticisinin yazılım destek politikasının ne olduğuna bağlıdır.

Bu, ne olursa olsun yıllarca büyük yazılım güncellemeleriyle desteklenen iPhone’lardan çok uzak. Örneğin, 2015 yılında iOS 9 ile piyasaya sürülmesine rağmen iOS 14 alan iPhone 6S’i ele alalım. Karşılaştırma için, aynı yıl piyasaya sürülen ve Android 5.0 Lollipop ile başlayan Samsung Galaxy S6’yı düşünün. Yalnızca en son Android yazılımından mahrum olmakla kalmıyor, aynı zamanda yıllar önce güncelleme almayı da tamamen bıraktı. Samsung desteğin fişini çektiğinde yalnızca 7.0 Nougat’a kadar ulaştı ve S6 Nougat’ı aldığında, Google’ın güncellemeyi açıklamasından sekiz ay sonra Mart 2017’de geldi.

Üstelik yeni bir iOS sürümü yayınlandığında aynı gün, aynı anda herkesin kullanımına sunuluyor ve onu destekleyen tüm modellere anında yüklenebiliyor. Buna karşılık, Android sürümleri yalnızca modele göre değil, bireysel telefonlara dalgalar halinde dağıtılır.

Daha iyi perakende desteği var. Diyelim ki iPhone’unuzda bir şeyler çok yanlış gidiyor ve servise götürmeniz gerekiyor. Ya da belki üzerine bir ekran koruyucu takılmasını istiyorsunuz ve filmi bir kabarcık ya da toz lekesi ile kapatacak bir profesyonel tarafından ele alınmasını tercih edersiniz. Sorununuz ne olursa olsun, gidecek bir yerinizin olması güzel ve iPhone kullanıcıları için Apple Store’dan daha iyi ne olabilir? Evet, Covid kısıtlamaları bunu zorlaştırabilir ama en azından seçeneğiniz var.

Android telefon sahipleri bu lüksün tadını çıkarmıyor. Yeni bir pile veya ekran değişimine ihtiyacınız varsa ve pili satın aldığınız satıcıdan bir koruma planı satın almadıysanız, muhtemelen pili üreticiye geri göndermeniz gerekecektir. Hepimizin her gün telefonlarımıza ne kadar bağımlı olduğumuz göz önüne alındığında, bu oldukça zaman alıcı bir güçlük.

apple-ios-android-samsung-hangisi-daha-iyi

iPhone vs Android: Android neden daha iyi?

Her fiyata telefon vardır, dünyadaki akıllı telefonların büyük çoğunluğu Android kullanıyor ve pek çok şirket Android telefonlar ürettiğinden, her fiyat aralığında mevcutlar. Orada ucuz telefonlar yeni gibi üç basamaklı işareti altında Piksel 4a yanı sıra bazı iyi küçük telefonlar ve iyi büyük telefonları kadar 1.000 $ aşan modelleri vardır. Ne kadar harcarsanız harcayın, bütçenize uygun veya ayrıcalıklı özellikler sunan bir Android cihaz bulma şansınız var.

Aynı şey, tarihsel olarak piyasaya sürüldüğünde pahalı olan iPhone’lar için, yalnızca birbirini izleyen nesillerden sonra fiyatı düşen iPhone’lar için söylenemez. En uygun fiyatlı yeni Apple telefonlarından biri 699 dolara iPhone 12 mini , ancak bu küçük 5.4 inçlik bir ekrana sahip. Galaxy S20 FE aynı fiyata sahip ama daha büyük ve daha yumuşak 120Hz 6.5 inçlik ekrana, telefoto lens ve çok daha büyük bir batarya ile geliyor.

Apple’ın sunduğu en ucuz iPhone, tasarımı eski ve ekranı bazıları için çok küçük olmasına rağmen sadece 400 $’a olağanüstü performansa sahip harika bir cihaz olan iPhone SE’dir .

Daha fazla özelleştirilebilir

Hem iOS hem de Android yıllar içinde evrimleşmiş olsa da, Android her zaman cihazlarını tamir etmeyi ve kişiselleştirmeyi seven kullanıcılar için bir platform olarak ün yapmıştır. Bu, dinamik widget’lar ve uygulamaları bir sayfada veya çekmecede herhangi bir yere, gözden uzak bir yere yerleştirme olanağı sunan ana ekran başlatıcı ile başlar, iPhone’un şimdiye kadar yalnızca iOS 14 ile yakaladığı bir şey. Alternatifi Google Play mağazasından indirilen Android telefonun başlatıcısıdır. Android ayrıca, web tarayıcıları, klavyeler ve medya oynatıcılar gibi temel hizmetler için üçüncü taraf değiştirmeleri indirmenize ve telefonunuza önceden yüklenmiş olan bir üçüncü taraf uygulamasını tercih ederseniz, bunları varsayılan sürümler olarak ayarlamanıza olanak tanır. Uygulama hala biraz hantal olsa da, iOS bu konuda yıllar içinde gelişti.

Son olarak, belirli telefon üreticileri tarafından özelleştirilmiş, ekstra özellikler ve genellikle yukarıdan aşağıya deneyiminiz için temalar oluşturma yeteneği sunan, ısmarlama kullanıcı arayüzleri ve Android sistem yazılımı olan üretici dış görünümleri hakkında konuşmalıyız. Bazı Android hayranları, Google’ın Android’in “stok” yorumunu tercih ediyor. Bununla birlikte, birçok kullanıcı, kayan ekran görüntüleri alma ve fotoğrafları ve videoları parola korumalı klasörlerde gizleme gibi ekstra yetenekleri nedeniyle, Samsung One UI veya OnePlus’ OxygenOS gibi telefon üreticilerinin özel yazılımlarını sever. Ancak Google, beraberinde yeni Material You tasarım dilini getiren Android 12 ile işleri değiştiriyor. Bu yön, Android’in son birkaç yıldaki görünümü ve hissi üzerine kuruludur ve daha fazla kişiselleştirme sunar. Duvar kağıtlarınızdaki renklere uyum sağlayan ve bu gölgeyi sistem genelinde uygulayan sözde bir tema sistemi var. Samsung ve OnePlus’ın kendi görünümlerinde işleri nasıl değiştirdiğini göreceğiz.

Depolamayı (bazen) genişletebilirsiniz. Genişletilebilir depolama bugünlerde biraz daha az popüler olsa da, birçok Android telefon hala bunu sunuyor. Bu, cihazınızın dahili belleğine sığmayan fotoğrafları, uygulamaları ve diğer ortamları saklamak için bir microSD kart kullanmanıza olanak tanır.Apple ve diğer telefon üreticilerinin, telefonunuzu satın aldığınızda depolama alanını ikiye veya dört katına çıkarmak için talep ettiği fahiş fiyatlar göz önüne alındığında, bu inanılmaz bir avantaj. Daha sonra 512 GB’lık bir karta 70 Dolar’ı düşürebilecekken, neden sadece fazladan bir 128 GB veya 256 GB depolama alanı (ihtiyacınız olacağından bile emin değilsiniz) için yeni bir telefonun fiyatına 100 ila 150 dolar daha ekleyesiniz?

google-pixel-6-özellikleri

Ek olarak, bu günlerde üst düzey telefonlarda kesinlikle daha nadir hale gelse de, birçok Android cihaz hala kulaklık jaklarıyla birlikte geliyor – Apple’ın 2016’da telefonlarından emekli olduğu çok istenen bir özellik. Bu, hala kullanmayı seven insanlar için çok önemli. onların güvenilir eski kablolu kulaklıkları. USB-C evrenseldir. Android telefonlar, bu günlerde şarj ve veri aktarımı için büyük ölçüde USB-C bağlantı noktalarına güveniyor; bu, gerçekten hafif paketlemeyi ve yalnızca bir kablo taşımayı seven insanlardan biriyseniz süper kullanışlıdır. USB-C, bugünlerde birçok PC’de ve Nintendo Switch’te . Bu güzel bir şey.

Apple’ın Lightning kablosu, her teknoloji şirketinin kendi özel konektörünü geliştirmek zorunda hissettiği günlerin bir kalıntısı iken, USB-C, endüstrinin üzerinde çalıştığı ideal tek bağlantı noktalı çözümü temsil ediyor, ayrıca daha hızlı şarj teknolojilerinin kapılarınıda açar. OnePlus Pro 9 , örneğin, sadece 15 dakika içinde yüzde sıfır ila 61 pil kapasitesi şarj edebilir. 30 dakika bekleyin ve yüzde 99 dolu bir piliniz olacak. Bunu Lightning’e bağlı kalmaya devam eden iPhone 12 ile karşılaştırın. Ve Apple artık kutuda bir şarj cihazı bile içermiyor.

Gerçek bir dosya sistemi var (PC’de sürükle ve bırak desteği ile). Çoğu insanın akıllı telefonlarının dosya sistemiyle ellerini kirletmesine gerek yoktur. Yine de, isterseniz Android’in size bu seçeneği sunduğunu bilmek güzel. Daha da iyisi, bir Android ahizeyi bir Windows PC’ye bağladığınızda, sanki cihaz başka bir sürücüymüş gibi dosyaları çok kolay bir şekilde klasörlere sürükleyip bırakabilirsiniz. Bu, medya kitaplıklarınızın ve belgelerinizin yerel olarak taşınması ve depolanmasının çok kolay olduğu ve özellikle büyük bir kitaplığınız varsa aylık bulut hizmetine abone olmanız gerekmediği anlamına gelir. iPhone’lar, müzik, belgeler ve diğer medya biçimleriyle uğraşmak için çok sinir bozucu olabilen fotoğraflar dışındaki her şey için dosya sistemini kullanıcıdan gizler.

Android cihazların özellikleri

Galaxy Note 20 gibi bazı Android telefonlar, cihazınızı bir masaüstü kapasitesinde görüntülemenizi ve kullanmanızı sağlayan özel PC veya ekran projeksiyon özelliklerine bile sahiptir. Samsung’un DeX arayüzü bunun bir örneğidir. Böyle bir çok yönlülükle, üst düzey bir Android telefon, yasal olarak en iyi Chromebook’lardan birinin veya benzer şekilde ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarların yerini alabilir. Yenilikçi özellikler genellikle ilk olarak Android telefonlarda bulunur. Elbette, Apple’ın kasası oldukça yığılmış. Ancak, tek bir felsefeye sahip tek bir şirkettir. Sonuç olarak, iOS gelişmekte olan teknolojilere uyum sağlamak için yavaş veya en azından Android topluluğundan daha yavaş olabilir.

Android telefonlar üreten bu kadar çok şirket varken, Android ortaklarının mobil alandaki yeniliklerle Apple’ı pazarda yenme eğiliminde olmaları şaşırtıcı değil. Kablosuz şarj, hızlı şarj, NFC, 4G LTE, 5G, OLED ekranlar, ekran içi parmak izi sensörleri, suya dayanıklılık ve çok lensli kameraların tümü iPhone’lardan önce Android cihazlarda yer aldı ve gerçek çoklu görev, kopyala ve yapıştır ve çoklu pencere desteği gibi yazılım atılımları . Elbette bu, Apple’ın kendi atılımlarını gerçekleştirmediği anlamına gelmiyor. iPhone X, yüz tanıma özelliğine sahip ilk telefon değildi, ancak güvenilir ve güvenli bir şekilde çalışan ilk telefondu. Bununla birlikte, her yıl çeşitli satıcılardan çok daha fazla Android telefon piyasaya sürülmektedir, bu nedenle Google platformunu çalıştıran donanımın adapte edilmesinin daha hızlı olması sadece bir ölçek meselesidir.

android-apple-arasındaki-fark

iOS 15 ve Android 12

Temel iOS ve Android tartışmasının ötesinde, her iki işletim sistemi için de büyük 2021 güncellemeleri geliyor. Android 12, gündelik tema ile size hitap eden Material You tasarım dilini sunan, önceki sürümlerden büyük bir tasarım değişikliğidir. Ayrıca yeni bir gizlilik panosu ve bir dizi başka özellik de var. Eğer ilgileniyorsanız, Android 12 makalemize göz atın. iOS 15 ile birlikte yeni Odak modu ve bildirimlerde hafif bir revizyon, FaceTime ve Cüzdan gibi birçok temel uygulamada yenilenme ve burada tartışacak vaktimiz olmayan bir sürü daha geliyor. İlgileniyorsanız, iOS 15 kapsamımıza bakın.

Ancak bu güncellemelerin hiçbiri Android’in veya iOS’un gücünü değiştirmez, sadece onları güçlendirir. Ve ikisi arasında dünya kadar fark olmasına rağmen, çok fazla örtüşme var. Örneğin, iOS 15’teki bildirimler, Apple’ın modeli doğrudan kopyalamasıyla Android’lere mümkün olduğunca yaklaşıyor. Android 12, bunlardan biri veya her ikisi etkin olduğunda iOS benzeri mikrofon ve kamera göstergeleriyle gizliliği daha ciddiye alıyor. Ve her ikisi de artık uygulamalarınızın son zamanlarda yaptıklarının dökümlerini içeriyor. Son yazılım sürümlerine yaklaşırken, hepimiz Pixel 6’nın yaklaşan lansmanına dikkat ediyoruz . Dört iPhone 13 modelini zaten aldık (ve hepsi kendi yollarıyla etkileyici).

Her iki telefon da, iki işletim sisteminin sunduğu en iyi şeyleri sergileyecek veya yapacak. Kamera ve ekran yükseltmelerinden yapay zeka ve makine öğrenimindeki yeni gelişmelere kadar bu sonbahar, hem Android hem de iOS hayranları için şimdiye kadarkilerin en iyisi olacak gibi görünüyor. Ve eğer platformdan bağımsızsanız, dört gözle bekleyeceğiniz daha çok şey var. Android 12 ve iOS 15 çılgınca farklı görünüyor ve hala temel tasarım felsefelerini koruyorlar, ancak şimdi her zamankinden daha fazla benzerler. Yukarıda bahsettiğim şeyler doğru olmaya devam ediyor, bu nedenle iPhone’un veya Android’in sizin için daha iyi olup olmadığı konusundaki kararınız, güçlü yönlerden hangisinin size daha çok hitap ettiğine bağlı.

Hangisini seçmelisiniz?

Öyleyse, iPhone veya Android: Hangisini seçmelisiniz? Her iki platformun da artıları ve eksileri vardır ve birçok satın alma kararında olduğu gibi seçiminiz en çok neye değer verdiğinize bağlı olacaktır. Bir iPhone’a sahip olmak daha basit, daha kullanışlı bir deneyimdir. Düşünecek daha az şey var ve Apple’ın iPhone’u en popüler akıllı telefon markasını temsil ettiğinden, gittiğiniz her yerde bol miktarda destek var, ister pilinizi değiştirmeniz gerekse de yeni bir kılıf almaya çalışıyor olsanız da.

Android cihaz sahipliği bu açılardan biraz daha zor. Yine de aynı zamanda daha özgürdür, çünkü daha fazla seçenek sunar, ne kadar harcamak istediğinize ilişkin seçim, donanım ve yazılım özellikleri seçimi ve deneyiminizi nasıl organize edip kişiselleştireceğinize ilişkin seçimdir. Kullandığınız teknoloji konusunda son derece titizseniz, Android’i daha özgürleştirici söylemeyi tercih etmeliyim, farklı bulabilirsiniz ancak muhtemelen yüksek kaliteli uygulama ve aksesuarların görece eksikliğinden yakınacaksınız.

Hangi cihaza geçmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, Hangi cihazı seçerseniz seçin işletim sistemi tercihlerinize uyduğundan emin olun..

  • Çalışmalarımız

  • Son Eklenenler

  • Etiketler

  • Adaptör AMD Anakart Apple Apple Macbook Batarya Bellek BGA Bilgi Koruma Bilgisayar Data Recovery Dizüstü Dizüstü Bilgisayar Tamiri Download Ekran Kartı Full İndir Hafıza Kartı Harddisk Klavye Kurulum Laptop Lcd Ekran Macbook Mac Pro Model Montaj Notebook Nvidia Ofiste Windows Kurulumu Onarım Parallels Desktop Raid Bilgi Kurtarma Samsung SSD SSD Harddisk Tablet Pc Tamir Teknik Servis Veri Kurtarma Windows Yerinde Teknik Destek Ücretisiz İMac İPad яблоко macbook