Sitemize Hoşgeldiniz...

E-Posta Adresimiz info@vizyonbilgisayarservisi.com

Telefon Numaramız 0850 466 0819

Raid Veri Kurtarma

Ana Sayfa » Veri Kurtarma » Raid Veri Kurtarma

RAID’den veri kurtarma

Herhangi bir düzeydeki hasarlı RAID dizilerinden verileri kurtarmanıza yardımcı olabiliriz. Ayrıca herhangi bir ara yüzle çalışıyoruz, hem IDE hem de SCSI. RAID kurtarmaya ihtiyacınız varsa, bizi aramanız yeterlidir.

raid recovery

RAID dizileri nelerdir?

Bir RAID dizisinde birkaç sabit disk paralel olarak çalışır (RAID kısaltması böyle bir sistemin adından gelir – Yedekli Bağımsız Disk Dizileri)

Böyle bir dizinin ana görevi, tüm sistemin performansını artırmak ve gerektiğinde bilgilerin hızlı bir şekilde kurtarılmasını sağlamak için depolanan verileri yedeklemektir. Aynı zamanda, çalışmalarını hızlandırmak için birkaç paralel işlem farklı fiziksel disklere bölünür. HDD’lerden biri arızalanırsa, paralel olanlardan veri kurtarma gerçekleşir ve hasarlı disk yenisiyle değiştirilir. RAID dizilerini birleştirmenin çeşitli yolları, RAID seviyeleri 1, 2, 3, 4, 5 veya 7 olarak adlandırılır. Yedekli bir dizi olmayan RAID-0 da vardır. Verilerin güvenilir şekilde saklanmasını ve kurtarılmasını sağlamasına rağmen, çalışan bir sistemin yüksek performansının sağlanmasının gerekli olduğu durumlarda sıklıkla kullanılır.

raid-veri-kurtarma-antalya

Hasarlı RAID dizileri oluştuğunda veri kurtarma

Dizinin zarar görmesi durumunda veri kurtarma yöntemlerinin seviyesine bağlı olarak büyük ölçüde değişebileceği unutulmamalıdır, bu nedenle servis merkezi ile iletişime geçilirken, ne tür bir dizi olduğu hakkında bilgi verilmesi tavsiye edilir. Örneğin, RAID-0, bilgi depolamanın güvenilirliğini sağlamaz ve arıza durumunda bilgi kurtarma daha fazla zaman alacaktır.

Bir RAID dizisindeki HDD’yi olabildiğince verimli bir şekilde kurtarmak için birkaç basit kuralı takip etmek yeterlidir:

# Sabit sürücülerden birinde bir sorun bulursanız, hemen bağlantısını kesin. Aksi takdirde, disk çok ciddi şekilde hasar görebilir ve veri kurtarma mümkün olmayabilir.
# Bir sabit diski onarmak için bir servise başvurmadan önce, dizideki tüm diskleri dikkatlice numaralandırmalı ve blok boyutunu yazmalısınız.
# Veri kurtarma için servisimize en iyi şekilde getirilen harddiskler özenle ve dikkatli bir şekilde paketlenmelidir. Anakartta yerleşikse, modeli ve denetleyici türü hakkında bilgi vermeniz önerilir.
# Veri kurtarma işlemini büyük ölçüde karmaşıklaştırabileceğinden, hiçbir durumda dizideki diskleri yeniden düzenlememelisiniz.
# HDD’yi kendiniz geri yükleyebileceğinizden emin değilseniz, onunla herhangi bir işlem yapmayın. Bir uzmanın yardımı olmadan, birden fazla disk arızalanırsa hiçbir şey yapmamalısınız.

Hatalı bir RAID dizisinden verilerin kendi kendine kurtarılması, çoğu durumda bilgi kaybına ve sonraki kurtarma işleminin imkansızlığına veya çok yüksek fiyatlara yol açabilmektedir.

  • Son Eklenenler