Vizyon Bilgisayara Hoşgeldiniz...

E-Posta Adresimiz info@vizyonbilgisayarservisi.com

Telefon Numaramız 0850 466 0819

Veri Güvenliği nedir?

Ana Sayfa » Blog » Veri Güvenliği nedir?

Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır 

İş sektöründe çalışıyorsanız şüphesiz her işlem için dijital verileri kullanacaksınız. Ayrıca bu veri parçalarının işletme için gerekli ve gizli olduğunun da farkındasınız. Ayrıca, veriler güvenli ve emniyetli bir depolama cihazında veya alanda saklanmalıdır. Şirketinizin ayrıntılarının ve bağlantılarının gizliliğini ve mahremiyetini sağlamak içindir.

Bir işletmenin derlemesi ve kayıtları söz konusu olduğunda veriler çok önemlidir. İşlemlerini nasıl takip edebilecekleri konusunda birincil temel olarak hizmet eder. Ayrıca verilerde meydana gelen değişikliklere göre izleme yapabilirler. Bir organizasyonun ilerlemesine veya sorunlara katkıda bulunur.

Veri güvenliği, verilerinizi tüm yaşam döngüsü boyunca yetkisiz erişime ve veri kaybına karşı koruma süreciyle ilgilidir. Veri güvenliği, veri sistemini tüm uygulamalar ve platformlar aracılığıyla koruyan veri şifreleme ve anahtar yönetimi stratejilerinden oluşur.

Dünya çapındaki farklı işletmenin, değerli verilerini korumak için bilgi teknolojisi siber güvenlik sistemlerinin yardımıyla üst düzey veri güvenliğine yatırım yapıyor. Veri güvenliğine sahip olmayı seçmelerinin çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerden bazıları bir markayı, fikri mülkiyeti ve müşteri ayrıntılarını korumak içindir. Aynı zamanda kritik projelerde kontrol sağlamak için de olabilir. İşletmelerin ciddiye aldığı ana detaylar ise genellikle nsanlar, süreçler ve teknolojidir.

Veri güvenliği, farklı türdeki BT organizasyonlarının hayati bir yönüdür. Bilgi güvenliği veya bilgisayar güvenliği olarak da bilinir. Veri güvenliğinin yaygın örnekleri veri yedeklemeleri, veri silme ve veri maskelemedir. Şifreleme, dijital verilerin, yazılımın veya donanımın ve sabit sürücülerin şifrelendiği temel veri güvenliği ölçüsüdür. Böylelikle verileri yetkisiz kullanıcılar ve siber korsanlar için tanımlanamaz hale getirir.

Gerçekleştirilen en popüler veri güvenliğinden biri kimlik doğrulama kullanmaktır. Kimlik doğrulama yoluyla, kullanıcılar bir parola, biyometrik veri, kod veya diğer veri biçimlerine ihtiyaç duymalıdır. Bu, bilgiyi kullanma izni verilmeden önce veriye veya sisteme erişen kişinin kimliğini doğrulamak içindir.

Veri güvenliği, tıbbi alanda da önemli bir rol oynar. Sağlık kayıtlarının güvenli bir depolama cihazında veya platformunda saklanması ve gizli tutulması çok önemlidir. Sağlık pratisyenleri ayrıca elektronik tıbbi kayıt gizliliği uygular. Bu durum kişisel bilgiler söz konusu olduğunda hastaların hakları konusunda özel kayıt sağlamak içindir.

veri-güvenliği

Veri güvenliği türleri nelerdir?

Veri güvenliği yazılımı, sistemi veya ağı siber tehditlerden korur, bu da verilere zarar verebilen ve kaybolmasına yol açabilen sorunların önüne geçilmiş olur. Ayrıca, tüm uygulama için diğer platformları ve hatta işletim sisteminin kendisini de güvence altına alabilir. Veri güvenliği yazılımının temel amacı, çevrimiçi güvenlik çatışmalarıyla mücadele için kuralları ve stratejileri belirlemektir.

İşte size yardımcı olabilecek veri güvenliği türleri..

Ağ Katmanı Güvenliği

Kriptografik tekniklerin kullanımı ayrıca İnternet Protokolü olarak bilinen TCP / IP’yi, e-postaları çevrimiçi olarak güvenli hale getirmek için oluşturulmuş diğer internet protokolleri ile birlikte güvence altına alır. Bu teknikler, web sitesinin katılımı için SSL ve TLS, e-postalar için PGP ve IPSec ağ güvenliğini destekler.

IPSec Protokolü

IPSec Protokolü, öncelikle etkileşimleri TCP / IP kullanımıyla korumak için oluşturulmuştur. Bu protokol, veriler için güvenlik ve doğrulama sağlar. Kriptografi ile veriler, güvenlik yöntemleri kullanılarak değiştirilir.

E-posta Güvenliği

Belirli bir e-posta hesabının içeriğini ve erişimini korumak için uygulanan güvenlik, e-posta güvenliği olarak kabul edilir. Elektronik e-postalar, mesajın yapısından başlayarak çeşitli adım adım prosedürlerle oluşturulur, kaydedilir ve gönderilir. Abonelerin e-posta hesaplarını ve verileri siber korsanlardan korumak için hizmet sağlayıcılar tarafından bir e-posta güvenlik yazılımı kullanılır.

Veri güvenliğini iyileştirmenin etkili yolları

Veri ihlalleri genellikle büyük miktarda gizli ve önemli bilgileri tutan yüksek profilli şirketlerde meydana gelir. Bu siber saldırılar, işletmenin güvenlik stratejilerinin savunmasız tarafını vurgulamaktadır. Bir işletmenin genel durumu için veri güvenliği çok önemlidir. Tüm işlemleriniz, bağlantılarınız, iletişimleriniz ve kayıtlarınız yoğun korumaya sahip olmalıdır. Bu, dosyalarınızı veritabanınıza erişmekle ilgilenebilecek siber bilgisayar korsanlarının gözünden kurtarmak içindir.

İşletmenizde bir veri ihlali olursa, itibarınızı etkileyecek ve güvenlik stratejileriniz hakkında şüpheli düşünceler uyandıracaktır. Bu nedenle, işletmenizde siber tehditlerden ve veri ihlallerinden kaçınmak için güvenlik stratejilerinizi güçlendirmenin bazı yolları aşağıda verilmiştir.

İlk içgüdünüz, çalışma istasyonunuzun çevresinde güvenlik önlemleri sağlamak olabilir. İşletmelerin bir çoğu, bütçelerinin % 90’ını Güvenlik Duvarı teknolojilerini daha fazla güçlendirmek için harcamaktadır. Güvenlik duvarının işlevlerini etkisiz hale getirmenin pek çok olası yolu olduğunu bilmiyorlardı. Müşteriler, tedarikçiler ve çalışanlar güvenlik açıklarından erişebilir ve daha sonra verilerinize girebilir. Bu bağlamda, verilerinizi çevreye odaklanmaktan daha fazla korumalısınız.

İçeriden gelen tehditler konusunda dikkatli olun.

İşletmenizden gelen tehditleri belirlemek çok daha kolaydır. Üstelik karşılaştığınız en zor güvenlik tehditleri, içeriden kaynaklandığı zamandır. Bölgenizdeki kişiler dosyalarınızla daha fazla etkileşime girebilir, bu da onların zaten bildikleriyle size zarar verme potansiyeline sahip olmalarını sağlar. İçeriden gelen saldırıları tespit etmek zordur. Bir çalışanın, güvenilir bir kaynak tarafından gönderildiğine inanılan bir e-postayı tıklaması ve daha sonra kötü amaçlı yazılım bulaşmasını yayması gibidir. Bu tür siber tehditler, dünya genelinde en sık meydana gelen veri ihlalidir.

Veri şifreleme.

İleri teknoloji, çeşitli dijital cihazların yaratılmasına yol açtığından, insanlar kişisel cihazlarında çalışma eğilimindedir. Kişisel cihazlarınızın verileri şifrelenmiş bir şekilde depoladığından ve bir konumdan diğerine aktardığınızda bile şifreli olarak sakladığından emin olun.

Veri güvenliğinizi test edin.

Sisteminize ek antivirüs yazılımı veya uygulaması yüklemeyi planlıyorsanız, son araştırmalar bir güvenlik denetimi yapacak profesyonel bir ekibe sahip olmanız gerektiğini gösterdiğinden bunu iki kez düşünün. Bu şekilde, veri ihlallerinin olası köklerini ortaya çıkarabilir. Ayrıca ofisinizin etrafında rastgele izleme yapabilir ve çalışanlarınızın masalarında olağandışı bir şey arayabilirsiniz. Daha sıkı arayacaksanız, halka açık olan yapışkan notlar veya diğer parola yazma araçlarını görebilirsiniz.

Tekrarlayan verileri silin.

Bazı işletmeler, işlemlerinin bir parçası olarak gizli bilgilerle ilgilenir. Bazıları sağlık, eğitim, kamu ve finans sektörleridir. Daha sonra unutulmasını veya çalınmasını önlemek için değerli bilgilerinizin uygun şekilde elden çıkarılmasını sağlayın. Gereksiz verileri değiştirebilen güvenli bir veri parçalama sistemine sahip olmak çok faydalıdır. Veriler zaten silinmiş olsa bile, daha sonra asla deşifre edilmeyeceğinden emin olun. Size uzun bir yol sunacak ve sisteminizden silindiğinde size huzur verecektir.

Veri güvenliğine daha fazla zaman ve para yatırın.

Birçok işletme, verilerini ve siber güvenliklerini iyileştirmek için daha fazla zaman ve para harcadıklarını itiraf etti. Gerçek şu ki, buna dikkat etmediğinizde işinizi açık hale getiriyorsunuz ve şirketinize zarar verebilecek olası siber tehditlere maruz kalıyorsunuz.

Büyük işletmeler genellikle hassas veriler üzerinde çalıştı. Sistemlerinde veri güvenliğinin olması gerektiğini düşünmelerinin nedeni budur. Ayrıca, yönetim kurulu düzeyindeki personelin dosyalarını güvence altına almak için sık sık güvenlik görevlileri atarlar. Bu aynı zamanda, bilgilerin depolandığı dış ortamda verilerini korumanın bir yoludur.

Güçlü parolalar oluşturun.

Rahat ve basit parolalar, bilgisayar korsanlarının bunları tahmin etmesini kolaylaştırır. Yetkisiz kişiler bile hesabınıza erişebileceğinden, kritik hesaplarınız için genel şifreler verileriniz için zararlı olabilir. Veri güvenliğinizi artırmanın ilk aşaması güçlü parolalar oluşturmak olabilir.

Karmaşık parolaları kullanın ve bunları 90 günde bir değiştirdiğinizden emin olun. “1234” gibi şifreler kullanmayın. Parolalarınızı bir kağıda kaydetmeyin ve başkalarının bulabileceği iş yerinizde bırakmayın.

Düzenli program güncellemeleri yapın.

Bilgisayarlarınızın güncellendiğinden ve uygun şekilde yamanın yapıldığından emin olun. Bu, hassas verilerin güvenliğini sağlamak için genellikle en iyi stratejidir. Sisteminiz eski bir sürümse, modern siber tehditlere karşı savunmasızdır. Bilgisayar korsanları ayrıca çeşitli sistemleri etkilemek için teknikler ve araçlar geliştirir. Veri güvenliğinin kalitesizliği onlar için çocuk oyuncağı.

Bu nedenle, veri güvenliği uygulamalarınız siber tehditlere dayanacak şekilde her zaman güncellenmelidir. Fidye yazılımı saldırganları, sistemlerin veya uygulamaların eski sürümlerinin zayıflıklarına sürekli olarak bir tehdit uygulamak için adapte oluyor. Düzenli güncellemelerin sizi gelecekteki siber saldırılardan kurtarması ve zararlarını en aza indirmesi önerilir.

Normal yazılım gibi, düzenli veri yedeklemeleri yapın.

Veri yedeklemeleri, BT güvenlik tekniklerinin en kritik parçasıdır. Bu veri yedeklemeleri yardımı ile işlemlerinizi ileriye dönük ve yanlışlıkla silinmesi için kaydedebilirsiniz. Veri yedeklemeleri, insanların çoğunun girip çıktığı ortak yerlerden uzakta uzak bir alanda depolanmalıdır.

Ayrıca, yüksek kaliteli harici cihazlar kullanacağınızdan ve bunları doğru şekilde kullandığınızdan emin olun. Bu sayede depolama cihazı arızalarından kaynaklanabilecek başka bir sorunla karşılaşmazsınız.

Bir şirket güvenliği bilgileri oluşturun.

Verilerinizi güvende tutmak için işletmenizdeki herkesin parolalara ve kullanıcı adlarına erişimi vardır. BT yöneticileri, üst düzey yetkililerine ve çalışanlarına, oturum açma bilgilerini işletme dışındaki hiç kimseyle paylaşmamalarını düzenli olarak hatırlatmalıdır.

Genel bir not olarak, veri güvenliği herkesin görevidir. Yalnızca BT veri güvenliği ekibindeki kişilerle sınırlı değildir. Hassas ve değerli verilerinizi korumak için önlemeye öncülük eden sadece onlardır. Ayrıca, organizasyona dahil olan kişiler, veri sisteminin güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için tüm sorumluluğu üstlenmelidir.

veri-güvenliği-sağlama

Kişisel bilgilerinizi çevrimiçi ortamda nasıl güvende tutabilirsiniz?

Kişisel bilgiler her birimiz için çok önemlidir. Kimlik hırsızlığını önlemek için kişisel bilgi korumasına uygun şekilde uyulmalıdır. Bunu yapmak için dört yararlı strateji var. Kişisel bilgilerinizi korumak için bunu aklınızda bulundurduğunuzdan emin olun.

Bilgilerinizi kiminle paylaştığınızı bilin.
Kişisel bilgilerinizi güvenli bir şekilde imha edin.
Kişisel bilgilerinizi paylaşmadan önce sorular sorun.
Dijital cihazlarınız için her zaman yüksek alarm veri güvenliğini sağlayın.

Taklitçilere karşı dikkatli olun.

Bilgilerinizi paylaştığınız kişiyi kişisel olarak tanıdığınızdan emin olun. Bilgileri telefon veya e-posta yoluyla paylaşmayın. Bir şirket, e-postayı gönderenin kendisi olduğunu başlatırsa, orijinalliklerini doğrulamak için İnternet tarayıcınız aracılığıyla onları arayın.

Kişisel bilgilerinizi dikkatli bir şekilde atın.

Bilgisayarınızı elden çıkarmayı planlıyorsanız, içinde sakladığınız tüm önemli ve hassas verileri kaldırın. Tüm sabit sürücüyü temizlemek için bir silme yardımcı programı kullanabilirsiniz. Öte yandan, bir cep telefonunu elden çıkarırken, kullanım kılavuzunuza bakın ve içeriğinin kalıcı olarak nasıl silineceğine bakın. Tamamen atmadan önce başka bir cihaza veri aktarımı da gerçekleştirebilirsiniz. SIM kartı çıkarın, tüm kişilerinizi, fotoğraflarınızı, dosyalarınızı ve cep telefonunda saklanan diğer belgeleri kaldırın.

Kişisel verilerinizi şifreleyin.

İnternet tarayıcınızın güvenliğini sağlayın. Çevrimiçi olarak gönderdiğiniz bilgileri karıştırabilen şifreleme uygulamaları kullanın. Bu, çevrimiçi işlemlerinizi korumak içindir. İnternet tarayıcısının durum çubuğunda bir kilit simgesi vardır. Bu, çevrimiçi olarak girdiğiniz tüm bilgilerinizin aktarılırken güvende olacağı anlamına gelir. Herhangi bir kişisel veya gizli bilgiyi çevrimiçi olarak göndermeden önce bu kilit simgesini arayın.

Şifrelerinizin gizliliğini koruyun.

Kişisel bilgilerinizi korumak için karmaşık parolalar kullanın. Parolalarınızı oluştururken yaratıcı olun. Doğum gününüz, telefon numaranız veya sizin hakkınızda bariz olan herhangi bir şey gibi olağan ayrıntıları kullanmayın. Özel karakterler kullanmak ve kelimelerin veya harflerin değiştirilmesi üzerinde çalışabilirsiniz.

Sosyal ağ sitelerinizi aşırı derecede paylaşmayın.

Kendinizle ilgili çok fazla bilgi yayınlamaktan kaçının. Siber hırsızların bilgilerinizi almaları ve hesaplarınızla ilgili sorular oluşturmaları için bir davettir. Bu nedenle, paranızı ve kişisel bilgilerinizi almak için kullanabilirler. Ağ sayfanıza erişebilecek kişileri sınırlamalısınız. Asla tam adınızı, adresinizi ve diğer hassas bilgilerinizi halka açık sitelerde yayınlamayın.

Wi-Fi bağlantılarını kullanırken dikkatli olun.

Halka açık yerlerde Wi-Fi bağlantılarını kullanmadan önce verilerinizin korunduğundan emin olun. Şifrelenmiş bir web sitesi kullanarak, yalnızca o siteden yüklediğiniz ve indirdiğiniz verileri korur. Güvenli bir kablosuz ağ, o ağa gönderdiğiniz bilgileri korumanıza yardımcı olabilir. Hesabınıza zarar verebileceğinden emin olmadığınız ağları kullanmaktan kaçının.

Dijital cihazlarınızı dizüstü bilgisayarlarınız gibi koruyun.

Finansal bilgilerinizi yalnızca gerekli olduğunda dizüstü bilgisayarınızda saklayın. Hesabınızın kullanıcı adını ve şifrelerini kaydedebilen otomatik oturum açma işlevlerini kullanmaktan kaçının. Kullanmayı bitirdiğinizde dizüstü bilgisayarınızın oturumunu kapatmayı bir alışkanlık haline getirin. Bu sayede dizüstü bilgisayarınız çalındığında bile hırsızların kişisel bilgilerinize ulaşması zorlaşacaktır.

Her zaman gizlilik politikalarını okuyun.

Okumak sizi bir yere götürür. Yaptığınız her şey hakkındaki bilginizi artıracaktır. Gizlilik politikaları, verilerinizin kapsamını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Bu politikalar, belirli bir sitenin kullanıcılardan aldığı bilgilerin erişimini, güvenilirliğini, güvenliğini ve kontrolünü nasıl sürdürebileceğini size söyleyebilir. Bunlar aynı zamanda bu bilgileri nasıl kullandıklarını veya başka harici sitelere verip vermediklerini de açıklar.

Bugün yaşadığımız modern dünyada, büyük olasılıkla dijital veri ve bilgiyle uğraşıyoruz. Bu nedenle, çevrimiçi oluşturduğumuz her işlemde veriler önemlidir. İnternette gördüğümüz ve eriştiğimiz her şeye her zaman dikkat etmeliyiz. Siber bilgisayar korsanları, çevrimiçi kullanıcıları kurbanları olmaya çekmek için çeşitli fırsatları kullanır.

Veri güvenliği, kişilerin ve işletmenin önemli ve değerli verilerini korumak için kullandıkları stratejidir. Ayrıca, işlemlerinin, müşterilerinin ve ortaklarının bilgilerini güvence altına almak için belirli bir şirketin hizmetlerini iyileştirmenin bir yoludur.

Bir işletmenin itibarını ve temel kayıtlarını kaydetmek için veriler uygun şekilde güvence altına alınmalıdır. Bunu yapmak için, verilerinizin kararlılığını yönetebilen ve izleyebilen kaliteli veri güvenliği kullanmanız gerekir. Ayrıca siber tehditlerden ve saldırılardan uzak bir ortamda rahat çalıştığınıza dair güvenli bir his verir. İleri teknoloji büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Bu nedenle, bu değişikliklerle birlikte olduğumuzdan da emin olmalıyız.

  • Çalışmalarımız

  • Son Eklenenler

  • Etiketler

  • Adaptör AMD Anakart Apple Apple Macbook Batarya Bellek BGA Bilgi Koruma Bilgisayar Data Recovery Dizüstü Dizüstü Bilgisayar Tamiri Download Ekran Kartı Full İndir Hafıza Kartı Harddisk Klavye Kurulum Laptop Lcd Ekran Macbook Mac Pro Model Montaj Notebook Nvidia Ofiste Windows Kurulumu Onarım Parallels Desktop Raid Bilgi Kurtarma Samsung SSD SSD Harddisk Tablet Pc Tamir Teknik Servis Veri Kurtarma Windows Yerinde Teknik Destek Ücretisiz İMac İPad яблоко macbook