Vizyon Bilgisayara Hoşgeldiniz...

E-Posta Adresimiz info@vizyonbilgisayarservisi.com

Telefon Numaramız 0850 466 0819

Bilgisayar Sıvı Teması

Ana Sayfa » Blog » Bilgisayar Sıvı Teması

Laptop Sıvı Teması Onarım

Sıvının akış yönünü değiştirmesi için dizüstü bilgisayarı hızla ters çeviriyoruz. Hızlı ama dikkatli bir şekilde yapıyoruz! Dizüstü bilgisayarınızı düşürmemelisiniz! Büyük olasılıkla ağa bağlı olacak, yani onu bir kabloyla çekeceksiniz. Elektrik fişini dizüstü bilgisayardan çekmemek için ters çevirin, ardından güç kaynağının fişini çekin ve birinin yardımıyla veya dizüstü bilgisayarı masanın üzerine ters koyarak pili çıkarın. Pil yerleşikse, dizüstü bilgisayarı baş aşağı çevirin. Dahili bir pilin olması yalnızca bir servis merkezi bulma süresini kısaltır. Bazı durumlarda kasanın altında bükülmemiş bir ataç takıp dizüstü bilgisayarın pilden voltajı kesmesi için tutabileceğiniz küçük bir delik vardır. Böyle bir delik görmüyorsanız veya bunun olduğundan emin değilseniz ataçı olası tüm yuvalara itmemelisiniz.

  • Sonra sıvının dağılması durdurulabilir ancak zaman kaybetmeyin, servisi arayın ve daha sonra ne yapacağınızı araştırmalısınız.
  • Dizüstü bilgisayar sıvı teması sonrası çalışıyor olsa bile, bu düzelebilir diye düşünülecek bir neden değildir.

Nasıl yardım edebiliriz. Sıvı temasılı bir dizüstü bilgisayarı tamir etmenin maliyeti nedir? Servis Merkezimiz Dizüstü Bilgisayarlarda herhangi bir üreticinin sıvı temaslı bilgisayarlarını onarır. Ne kadar? Bu soruyu cevaplamak için önce size 2 fotoğraf sunalım.

laptop-sıvı-teması-onarımı-antalya

bilgisayar-sıvı-teması-sonrası-onarım-ve-tamiri-antalya

Açıkçası bir ve ikinci durumda onarım maliyeti önemli ölçüde farklı mı? ve dışarıdan dizüstü bilgisayarı sökmeden, bu sorunların her ikisi de tamamen aynı görünebilir. Burada tek bir sonuç var, ne yazık ki sıvı temaslı bir dizüstü bilgisayarı sökmeden onarım maliyetini tahmin etmek imkansız. Sıvının girdiği yerler kontrol edilmeden asla sıvının verdiği zarar değerlendirilemez.

Durumunuzu mükemmel bir şekilde anlıyoruz ve sıvı almış bir dizüstü bilgisayarı analiz için servisimize teslim ederek, teşhis için gerekli tüm kontrollerinin sonuçlanması beklenmelidir. İstisnalar, MSI, Asus Apple, Sony dizüstü bilgisayarlar ve üst düzey oyun modelleridir.

Dizüstü bilgisayarın teşhis için tesliminden sonra, demonte edilecek ve tamamen incelenecektir. Denetimin sonuçlarına dayanarak, dizüstü bilgisayara ne kadar sıvı girdiği, kartın veya kasanın hangi kısımlarında ve dizüstü bilgisayarı temizlemek / geri yüklemek için hangi çalışmaların yapılması gerektiği açık olacaktır. Ancak o zaman minimum onarım maliyeti üzerinde anlaşmaya varılacak ve ancak sizin onayınızdan sonra restorasyonuna başlayacağız.

Maliyet görüşmesi aşamasında, analiz sonuçlarını şahsen doğrulamak veya sıvının cihazınıza verdiği tahribatı değerlendirebilirsiniz. Anakartta sıvı yoksa ve su dökülen kısım sadece klavye ise, klavyenin değişimini tamamladıktan sonra dizüstü bilgisayarınızı daha uygun fiyata tekrar kullanımınıza sunuyoruz. Bu işlem sadece demontaj / montaj maliyeti (ve bu hizmeti vermemizi isterseniz soğutma sisteminin temizlenmesi ) ile sınırlıdır.

Sıvı bir dizüstü bilgisayara girdiğinde ne olur?

Sıvı teması sonucunda korkulacak en kötü şey, dökülen sıvının dizüstü bilgisayar açıldığında klavyenin hemen arkasında bulunan anakarta çok hızlı bir şekilde nüfuz etmesidir. Sıvının nüfuz etmesini geciktirebilecek tek şey, klavyenin arkasına yapıştırılmış bir film tabakasıdır. Ancak şunu belirteyim ki filmsiz klavyeler vardır ve böyle bir klavyenin üzerine sıvı dökmek onu bir elek vasıtasıyla anakartın üzerine dökmekle eşdeğerdir. Klavyenin altında, kasanın bölümleri tarafından en iyi şekilde korunan anakart bulunur, çünkü yerden tasarruf etmek ve bileşenlerin daha iyi soğutulması için, klavyenin altındaki kasada kesikler yapılır.

Bu nedenle yukarıda yazdığım gibi, sorundan hemen sonra korkulacak en kötü şey, dökülen sıvının dizüstü bilgisayar açıldığında klavyenin hemen arkasında bulunan anakarta çok hızlı bir şekilde dağılmasıdır. Sıvının akış yönünü değiştirmesi için dizüstü bilgisayarı ters çevirmeniz gerekir. Büyük olasılıkla zaten klavyede olacaktır, ancak yüksek bir olasılıkla, klavye alt tabakasına ulaşırsa, içinden akmak için zamanı olmayacaktır. Neden tehlikeli olduğu yukarıda açıklanmıştır. Zamanında çevirmeyi başarırsanız, sıvı ana karta temas etmeden kurtarılabilir, fakat bu nadir bir şanstır. En kötü durumda, yalnızca klavye değişimi gerekir ve ortalama başlangıç fiyatı 120-150 TL civarındadır.

Anakartın enerjisini en tehlikeli voltajdan 16-20V’den kesmek için güç kaynağının bağlantısını durdurmanız gerekir. Genellikle kartta en parlak kısa devreleri veren budur, bazen PCB’deki delikler yanmadan önce. Bu nedenle, fişi veya güç kaynağını prizden ne kadar erken çıkarırsanız, başarı şansınız yine o kadar yüksek olur. Bu nedenle, hızlıca güç bağlantısı devre dışı bırakılmalıdır. Kartın enerjisi tamamen kesilir kesilmez, kartın korozyon süreci sadece normal oksidasyondan kaynaklanacak ve servise geç ulaşmanız durumunda çok ciddi bir hasara neden olacaktır.

Dizüstü bilgisayarı alt kısma bakacak şekilde bekletmek daha iyi sonuçlar verebilir, çünkü örneğin klavyede bir miktar sıvı kalırsa bu sıvı cihaz ters çevrildiğinde anakarttan uzaklaşabilir. Bu noktada birkaç nüans var. İlk olarak, dizüstü bilgisayarı yere bakacak şekilde ters çevirmeye gerek yoktur. Bu durumda, sıvı klavyeden ekrana doğru gidebilir ve özellikle durumu daha fazla zorlaştırabilir. İkincisi, klavyeyi saç kurutma makinesi ile kurutmanın sizi sorunlardan kurtaracağını düşünmeyin. Bu durumda klavyedeki düğmeler eriyebilir ve anakartta kalan sıvı hızlıca inmeye devam edebilir. Üçüncüsü şanslı olanın siz olduğunuzu ve anakarta bir damla sıvı gelmediğini umarak servise gitmeden devam etmenizi tavsiye etmem. Dizüstü bilgisayar sıvıdan sonra 2-3 gün sorunsuz çalışır fakat bir veya iki ay sonra aniden açılmayabilir veya olası bir hata verebilir, korozyon oluşabilir ve anakart tamamen devre dışı kalabilir, o zaman 2-20 kat daha pahalı olan güç devrelerinin onarımı ve çürümüş alanların restorasyonu olur.

1- Ne kadar sıvı döküldü.
2- Ne kadar akıcı.
3- Bir kişinin bulunduğu durumda daha hızlı yapabilecekleri.
4- Dizüstü bilgisayarın kişiye göre konumu.
5- Ve daha fazlası.

Bir şey önemlidir ! Sıvı ve elektrik akımı bir araya gelmemelidir.. Daha sonra penetrasyon derinliği oluşur ve sıvının anakart devrelerinde bulunduğu süre, çipleri ve elemanları oksitleyerek tahrip eder ve arızalı duruma düşürür.

Bundan nasıl kaçınabilirsiniz?

Acil bir sorunla ilgilendiğimiz için, şimdi bunun nasıl olduğu ve dizüstü bilgisayarınız sıvı aldıysa ne yapmanız gerektiği konusunda daha ayrıntılı olarak duracağız.

Sıvıların dizüstü bilgisayarınıza girmesini veya laptopunuza su dökülmesini nasıl önleyeceğiniz konusunda size bazı ipuçları bırakacağım.

  • Dizüstü bilgisayarınızın yakınında ASLA bir şey içmeyin ve bunu bir kural haline getirin. Bu size, cihazınıza sıvı dökülmemesi için neredeyse %100 şans verecektir. Yanında başka birinin içmediğinden emin olmalısınız. İçecek kategorisi her şeyi içerir hem alkolsüz hem de alkollü, her ikisi için de aynı şekilde sorun yaşarsınız.
  • Bununla birlikte, bu alışkanlık sizden daha güçlüyse, kendinize şu kuralı uygulayın. Sıvı içeren her şey HER ZAMAN dizüstü bilgisayar seviyesinin altında olmalıdır (alt raf, yakınınızda bir sehpa, yüksekliğin altındaki bir sonraki masada vb.) ve tercihen, olası durumlarda elleriniz, kollar ve dirsek teması bölgesinin dışında. Bu, öncelikle size fayda sağlayacak ve ikinci olarak sıvı  laptopun altına yere/halıya vs. dökülmesine yardımcı olacaktır.

Servise mi götürüyorsunuz yoksa kendiniz mi tamir ediyorsunuz?

Ayrıca olayları geliştirmenin iki yolu vardır, daha fazla tanılamayı profesyonellere emanet edeceksiniz veya dizüstü bilgisayarı kendi başınıza onaracaksınız. İlk durumda, dizüstü bilgisayarınızın performansını geri yükleme olasılığı daha yüksektir, ancak ikincisi daha riskli ve daha ucuzdur, bu durumda elbette kendi kendine onarım sürecinde arıza sayısını arttırmamaya dikkat etmelisiniz.

Yine de teşhis ve onarımları profesyonellere emanet etmeye karar verirseniz, web sitemizde belirtilen telefonları arayın, servisimize gelin veya bir randevu formu oluşturun, uzmanımız tavsiye vermek için sizinle iletişime geçecektir.

Para harcamak istemiyorsanız, dizüstü bilgisayarınızın içinde ne olduğunu görmekle ilgileniyorsanız çoğu durumda “ev onarımının” bir dizüstü bilgisayarın değişmesi gereken yedek parça sayısını oldukça arttırdığı bilinmektedir.

  • Çalışmalarımız

  • Son Eklenenler

  • Etiketler

  • Adaptör AMD Anakart Apple Apple Macbook Batarya Bellek BGA Bilgi Koruma Bilgisayar Data Recovery Dizüstü Dizüstü Bilgisayar Tamiri Download Ekran Kartı Full İndir Hafıza Kartı Harddisk Klavye Kurulum Laptop Lcd Ekran Macbook Mac Pro Model Montaj Notebook Nvidia Ofiste Windows Kurulumu Onarım Parallels Desktop Raid Bilgi Kurtarma Samsung SSD SSD Harddisk Tablet Pc Tamir Teknik Servis Veri Kurtarma Windows Yerinde Teknik Destek Ücretisiz İMac İPad яблоко macbook