Vizyon Bilgisayara Hoşgeldiniz...

E-Posta Adresimiz info@vizyonbilgisayarservisi.com

Telefon Numaramız 0850 466 0819

SSD nasıl seçilir? Neye güvenmeli

Ana Sayfa » Blog » SSD nasıl seçilir? Neye güvenmeli

 

hdd-ssd-disk-seçimi

SSD’ler, OP’nin önemli ölçüde hızlandırılması nedeniyle piyasaya sürüldüklerinden beri övüldü ve bunun sonucunda HDD’lere göre daha fazla güvenilirlik sağlandı. Ancak sorun fiyattı, birçok kişi böyle pahalı bir disk alma fikrinden vazgeçti.

Ancak günümüzde yarı iletken modellerin maliyeti sürekli azalmakta ve çoğu durumda o kadar caziptir ki ucuz bilgisayarlara da kurulmaktadır. Bu, aynı zamanda, bu türdeki çok sayıda mevcut diskten ve yeni sürümlerinin pazardaki görünümünden kaynaklanmaktadır. Bunlar çoğunlukla tamamen yeni konektörler kullanan M.2 SSD’lerdir. Bütün bunlar, diskin tüm parametrelerinde önemli bir artışı gösterir, bu da işletim sisteminin daha hızlı yüklenmesine ve ayrıca veri okuma ve yazmada bir azalmaya yol açar. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, özellikle bilgisayarınızı hızlandırmak istiyorsanız bir M.2 SSD satın almayı düşünmeye değer.

M.2 SSD Nasıl Seçilir?

Bunlar yarı iletken sürücülerdir, tasarımları geleneksel disklerden çok daha hızlı olan flash belleğe dayanmaktadır ve ayrıca başta titreşimler olmak üzere tüm zararlı faktörlere karşı dayanıklıdır. Bu sayede veriler çok daha iyi korunacaktır. Bu web sitesindeki diğer yardımcı materyalleri kontrol ettiğinizden emin olun .

Fakat M.2 sembolü neyi gösterir? Bu, SSD sürücülerinin tüm potansiyelini kullanmanıza izin veren genişletme kartları için bir yuvadır (Wi-Fi, NFC ve GPS kartlarını bağlamak için de kullanılır). M.2 konektörü, standart SATA III konektöründen çok daha iyi performans gösterir ve ilk etapta daha iyi bant genişliği sunar.

Bütün bunlar, sürücünün parametrelerini önemli ölçüde artırır. Böyle bir cihazı kullanmak için M.2 konektörlü bir anakart satın almanız gerekir. Bu SSD’lerin, video kartlarını bağlamak için kullanılan PCI Express arabirimi aracılığıyla da bağlanabilmesi önemlidir ve bu size mükemmel bir performans sağlar.

en-iyi-ssd-disk-kurulumu-nasıl-yapılır

SSD M.2 veya SATA III?
Unutulmamalıdır ki eski arayüz sadece HDD’ler tarafından kullanılmamaktadır. Standart SSD modelleri de buna bağlanabilir. Bununla birlikte, bu standartla ilgili sorun, genellikle yeterli olmayan verimdir. Maksimum bant genişliği 600 MB / s’ye kadar.

M.2 standardında bant genişliği 1 Gb/sn ile 4 Gb/sn arasında değişebilmektedir. Çoğu, desteklenen PCIe şeritlerinin sayısına bağlıdır. Şu anda, PCI-Epxress x4 modelleri en hızlısıdır – 4 Gb / s aktarım hızları sağlarlar. Gördüğünüz gibi, farklılıklar önemlidir, her şeyden önce işletim sistemini yüklerken hissedebilirsiniz. M2 sürücülerinde bu anında yapılır.

Ancak, M.2 SSD’lerin tek avantajı yüksek bant genişliği değildir. Buna ek olarak kompakt tasarım ve mükemmel mekanik dayanım da eklenmiştir.

SSD M.2 lerde ne aranmalı?
Belirli modeller satın alırken teknik parametreler üzerinde durmaya değer. Görünüşlerinin aksine, birçoğu var.

ssd-disk-yükseltme-işlemi-nasıl-yapılır

Disk formatı
İlk olarak, disklerin boyuta göre bölünmesinden bahsetmeliyiz. Mağazalarda “SSD M.2 2242” gibi bir giriş bulabilirsiniz – sürücünün adından ve standardından sonraki sayılar ne anlama geliyor? İlk ikisi cihazın uzunluğunu, son ikisi genişliğini belirtir. Bu durumda 22 mm genişliğinde ve 42 mm uzunluğunda bir diskten bahsediyoruz. 2230, 2260, 2280SS ve 22110 modelleri hala mevcut olmasına rağmen, piyasadaki en yaygın model M.2 2280 SSD’dir.

Arayüz Yukarıda bahsedildiği gibi, M.2 sürücülerinin bant genişliği, PCIe şeritlerinin sayısına bağlıdır. En iyi performansı PCI Express x4 modelleri ve biraz daha ucuz ve daha yavaş olan PCI Express x2 modelleri sağlayacaktır. SATA III modelleri çok yavaştır. Bu sitede başka ilginç makaleler de var.

ssd-disk-montajı-ve-kurulumu

Standart modeller AHCI protokolünü kullanır, ancak NVMe sürücüleri, disk gecikmesini önemli ölçüde azaltan ve ayrıca maksimum hızda çalışırken işlemci üzerindeki yükü azaltan en iyi performansı sağlar. Tüm bunlar ek performans iyileştirmelerine yol açar. Ancak, NVMe yalnızca UEFI anakartları tarafından desteklenir.

Birçok insan için bu en önemli parametredir. Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi, beygir gücünün nihai tahrik fiyatı üzerinde büyük bir etkisi vardır. M.2 PCIe modeline çok para harcamak istemiyorsanız 240GB, 256GB, 500GB veya 512GB M.2 SSD’lere bakmalısınız. İşletim sistemini ve sınırlı sayıda programı kurmak için yeterli olacaktır.

m2-ssd-disk-fiyatı-ve-montaj

Marka adı
Birçok üretici bugün bu tür sabit diskleri sunuyor, ancak M.2 standardının geliştirilmesinden Intel’in sorumlu olduğu unutulmamalıdır. ADATA, Crucial, Corsair, GoodRam, Samsung ve Western Digital’in katı hal sürücüleri de tavsiye edilmeye değer.

Gördüğünüz gibi, bu sürücülerin fiyatları yüksek olabilir. Ancak karşılığında, bilgisayarınızı kullanırken günlük konforunuzu önemli ölçüde etkileyen birçok avantaj elde edersiniz. Yüksek verim, yüksek güç, kompakt boyut tüm bunlar çok önemlidir, bu nedenle böyle bir disk satın almayı düşünmeye değer.

Özellikle grafik programlarıyla çalışıyorsanız ve grafiklerin oluşturulmasını hızlandırmak istiyorsanız veya işletim sistemini yüklemek çok uzun sürüyorsa. M.2 SSD’ler, tüm bu sorunlara harika bir çözüm olduğunu kanıtlayacaktır.

  • Çalışmalarımız

  • Son Eklenenler

  • Etiketler

  • Adaptör AMD Anakart Apple Apple Macbook Batarya Bellek BGA Bilgi Koruma Bilgisayar Data Recovery Dizüstü Dizüstü Bilgisayar Tamiri Download Ekran Kartı Full İndir Hafıza Kartı Harddisk Klavye Kurulum Laptop Lcd Ekran Macbook Mac Pro Model Montaj Notebook Nvidia Ofiste Windows Kurulumu Onarım Parallels Desktop Raid Bilgi Kurtarma Samsung SSD SSD Harddisk Tablet Pc Tamir Teknik Servis Veri Kurtarma Windows Yerinde Teknik Destek Ücretisiz İMac İPad яблоко macbook